Archivovaná verze stránky, pokračujte prosím na aktuální web.

Pavel Šporcl

"houslista pro 21. století"


Nejvýraznější mladý český houslista, nejprodávanější umělec, Pavel Šporcl, díky svému umění a nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy u všech generací posluchačů na nejvýznamnějších pódiích. Je častým hostem televizních a rozhlasových pořadů, objevuje se ve všech médiích. Jeho nahrávky zaujímají přední místa žebříčků prodeje. „Žlutomodré CD“ (Supraphon 2002), bylo postupně oceněno Zlatou a Platinovou deskou Supraphonu, živá nahrávka houslových koncertů A. Dvořáka a P.I.Čajkovského s Českou filharmonií (Supraphon 2003) a album Paganini (Supraphon 2004) získaly též Zlatou desku Supraphonu. Exkluzivní smlouvu s touto společností podepsal Pavel Šporcl v roce 2001. V roce 2003 nahrál své první CD pro významnou světovou společnost Universal Music Japan a v červnu téhož roku ho prezentoval na koncertech v největších japonských městech. Natočil též hudební pořad do tamní celoplošné TV Asahi.

Na podzim 2005 vydal zatím poslední CD se skladbami pro housle a klavír Antonína Dvořáka „A.Dvořák-Violin works“, které bylo oceněno jedním z neprestižnějších světových klasicko-hudebních časopisů The Strad jako CD měsíce června.

Na housle začal hrát v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU (Václav Snítil). V letech 1991–96 studoval v USA na prestižních školách a univerzitách pod vedením vynikajících pedagogů (Dorothy DeLay, Itzhak Perlman, Dr.Eduard Schmieder,).

Je nositelem významných cen a ocenění, nahrál řadu kompaktních disků, koncertuje po celém světě, spolupracuje s řadou domácích i zahraničních orchestrů a významných umělců. Jako jediného z českých houslistů mladé generace zařadil Pavla Šporcla do své knihy „Housloví virtuosové: Od Paganiniho po 21. století“ světově uznávaný kritik a historik Henry Roth.

Rozsáhlý repertoár Pavla Šporcla zahrnuje 45 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Jeho vystoupení jsou velmi dobře přijímána jak širokou veřejností, tak i odbornou kritikou. Po zahajovacím koncertu sezony 2001/2002 České filharmonie v pražském Rudolfinu (Koncert pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka) pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho, který byl natočen a odvysílán Českou televizí a Českým rozhlasem, nazvali kritikové Pavla Šporcla „talentem, který se rodí možná jednou za sto let…“

Pavel Šporcl ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými orchestry (Česká filharmonie, Slovinská filharmonie, Slovenská filharmonie, Staatkapelle Weimar, Richard Strauss Symphony Orchestra, Maďarský rozhlasový orchestr, Symf. Orch. hl.města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie,  New World Symphony Orchestra, RTE National Symphony Orchestra Dublin), a dirigenty (V.Ashkenazy, L.Pešek, J.Bělohlávek, G.Pehlivanian, S.Baudo, M. Swierczewski, P.Altrichter, T.Kuchar, CH.Wolf).

V posledních letech se P. Šporcl začal objevovat také na prestižních festivalech jako Pražské jaro, Schleswig-Holsteinském, Brucknerfest, Rheingau Music, Festival Moravský podzim, Concentus Moraviae, Mitte Europa, Festspiele Europaische Wochen, Passau... V létě 2004 s obrovským úspěchem debutoval na jednom z nejvýznamnějších světových festivalů v Salzburgu (Salzburger Festspiele).

V roce 2006 již Pavel Šporcl zamířil na koncertní pódia v USA, Japonsku, Španělsku a také ke slavné Liverpoolské královské filharmonii, kde s obrovským úspěchem přednesl pod taktovkou Libora Peška Dvořákův houslový koncert. Čekají ho ještě koncerty v Rakousku, Maďarsku a v Česku především „Dvořák-Turné 2006“.

Pavel Šporcl rád překonává hranice mezi hudebními žánry a nebrání se spolupráci s interprety z jiných hudebních oblastí. Na koncertech již vystoupil např. s E.Pilarovou, M.Balogovou a Hradišťanem.

Pavel Šporcl se snaží přiblížit klasickou hudbu co nejširšímu okruhu posluchačů, především mládeži. Často vystupuje na „výchovných“ koncertech pro střední a vysoké školy, které mají díky jeho podání mezi mladými lidmi mimořádný ohlas.

www.pavelsporcl.cz