VLADIMÍR MIŠÍK

BEST OF

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6519-2

Čtyři roky po výborně přijaté kompilaci balad Vladimíra Mišíka Královský večer / Royal Evening vyjde legendě domácí hudební scény 25. května u Supraphonu její pokračování. Kolekce čtrnácti písní pojmenovaná Životní režim / Run of the Mill tentokrát nabídne pomyslné best of Mišíkových bigbítových skladeb z let 1976 až 2010.

Podobně jako v případě Královského večera, ani Životní režim není obyčejným výběrem bez ladu a skladu. Vznikal totiž podle podobného principu jako v roce 2014 vydaný výběr balad, když jej Vladimír Mišík sestavil sám dle svého vztahu k jednotlivým skladbám. Není to tedy pořadí ani chronologické, ani abecední, nýbrž takové, které vychází z citu pro souhrný poslech všech zahrnutých skladeb. „Princip je jednoduchý. Vyšlo několik kompilací, a aby tato měla smysl, umanul jsem si, že sestavu udělám sám," dodává k tomu Mišík.

S Královským večerem aktuální novinku pojí ještě jedna zásadní věc a to její vizuální podoba. Opět se o ní totiž přičinili Karel Haloun a Luděk Kubík z grafického studia 3. dílna, kteří kompilaci dali rozměr papírové DVD krabičky. Díky tomu o to více vyniká její vizuální jedinečnost. Dvaapadesátis­tránkový boolet nabízí komplet všech českých textů z pera samotného Mišíka, ale též Jiřího Dědečka, Václava Hraběte, Jiřího Suchého, Vladimíra Merty či Jiřího Kainara a jejich anglických překladů, o které se postarala Ivana Fraňová. Vše pak skvěle doplňují Halounovy grafiky, výborně souznějící s Mišíkovými tóny a slovy.

„S výtvarníkem Karlem Halounem spolupracujeme už spoustu let, vlastně úplně od začátku. Řekli jsme si, že obalu zase dáme formát DVD, do bookletu doplníme texty a to i jejich překlady do angličtiny… až z toho vlastně vznikla kniha poezie. V tomhle formátu se texty čtou lépe; když chceme my starší číst texty v klasickém cédéčkovém bookletu, musíme si na to vzít lupu. Proto tedy větší formát. Myšlenka byla taková: tuhle jakoby knihu si vezmete do ruky, pustíte si desku, pohodlně si sednete, třeba se skleničkou – a vznikne tak hezká chvíle. To bych si přál,“ říká k pojetí Životního režimu Mišík.

Co se samotné muziky týče, jak už napovídá podtitul Bigbít 1976–2010, najdeme zde skladby ze sedmi Mišíkových řadových alb mapující úctyhodných čtyřiatřicet let Mišíkovy sólové tvorby. Vedle titulní písně nechybí Taxůvka, Bazar, Jednohubky, Šmajdák, Jam session nebo Cajun, tedy rockovky s flamengovským šmakem, národem milované klasické poloakustické „mišíkovky“, typické hořkosladké blues i zábavně funkční skoro reggae či skoro jigy.

Z výše uvedeného je jasné, že stejně jako Královský večer, je i Životní režim potěchou pro ucho i oko. Zároveň je tato kompilace také do určité míry i lidskou generační výpovědí hodnou prvotřídního muzikanta, skladatele i básníka a výjimečného člověka, kterým Vladimír Mišík bez sebemenších pochyb je.

Připojené video