Vychází nejkrásnější pohádky spisovatele Václava Čtvrtka hezky pohromadě v audioknižním kompletu vydavatelství Supraphon, kde se potkávají milované příběhy Rumcajse, Křemílka a Vochomůrky, víly Amálky, vodníka Česílka, hajného Robátka s hlasy Jiřiny Bohdalové, Stelly Zázvorkové, Josefa Somra, Josefa Dvořáka, Vlastimila Brodského, Vojtěcha Kotka či Václava Jílka…
V neděli 4. dubna 2021 si připomeneme 110. výročí narození jednoho z nejslavnějších a nejmilovanějších českých autorů pohádek a dětské literatury. Spisovatel Václav Čtvrtek vytvořil řadu nezapomenutelných pohádkových světů. Vedle knížek a animovaných filmů se velké oblibě těší i audioknihy, ve kterých Čtvrtkovy příběhy načetlo hned několik hereckých generací. Supraphon u příležitosti výročí narození oblíbeného pohádkáře vydává velký komplet nahrávek na speciálním dvojalbu. Bezmála osmnáctihodinový soubor obsahuje vše, co se od padesátých let z pera Václava Čtvrtka nashromáždilo ve zvukovém archivu Supraphonu. Komplet 2CD-MP3 Václav Čtvrtek – Nejkrásnější pohádky začíná vyprávěním Štěpánky Haničincové, pokračuje všemi verzemi Rumcajse s Karlem Högerem, posléze s Josefem Dvořákem a Vojtou Kotkem. Na Rumcajse navazují příběhy Křemílka a Vochomůrky s Jiřinou Bohdalovou (zde se navíc prezentují objevy nepříliš známých unikátních nahrávek). Nechybí ani maková panenka a motýl Emanuel v podání Vlastimila Brodského, víla Amálka čtená Eduardem Cupákem, forman Šejtroček v interpretaci Josefa Somra, vodníci Čepeček, Česílko a Volšoveček se Stellou Zázvorkovou a s Josefem Dvořákem. Speciálním dárkem jsou potom vybrané příběhy z knihy O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi, které letos v únoru načetl pro tento výroční komplet herec Václav Jílek.
Václav Čtvrtek, vlastním jménem Václav Cafourek, se sice narodil v Praze, ale v souvislosti s jeho jménem si každý vybaví hlavně město Jičín. V jeho pohádkách je totiž příběh často zasazen do Jičína a jeho okolí. Čtvrtek měl k tomuto městu silnou citovou vazbu, protože tam v průběhu první světové války vyrůstal spolu se sestrou Bedřiškou a s bratrem Karlem. „V pohádkách se člověk musí umět vrátit sám do svého mládí. Také ale musí poznat současné děti a něco si od nich vypůjčit,“ řekl Václav Čtvrtek v jednom rozhlasovém rozhovoru.
Václav Čtvrtek nedokončil studium práv a nastoupil jako účetní na okresní finanční ředitelství v Chebu. Později, během druhé světové války, dělal stejnou práci v Praze. Po válce pracoval v Českém rozhlase, kde se vypracoval až na vedoucího vysílání pro děti a mládež. Konečně se začal věnovat literární tvorbě pro děti. Na konci padesátých let si Václav, tehdy ještě Cafourek, nechal změnit příjmení na Čtvrtek. Nikoliv proto, že by se narodil ve čtvrtek, jak si mnozí lidé myslí, ale protože se narodil čtvrtého čtvrtý. Ve svých literárních začátcích přispíval do několika dětských časopisů, později se už zaměřil pouze na knihy pro děti.
Na konci šedesátých let Václav Čtvrtek vymyslel postavy Rumcajse, Manky a jejich synka Cipíska. Vznikly úspěšné televizní večerníčky. První kniha s Rumcajsem vyšla v roce 1970. Celkově vydal Čtvrtek během několika málo let neuvěřitelných dvaadvacet titulů, ve kterých se kromě Rumcajse a jeho rodiny objevily i další jedinečné pohádkové postavy, jako jsou třeba vodník Česílko, Maková panenka a motýl Emanuel a Křemílek s Vochomůrkou. Tři roky před smrtí pak vymyslel ještě něžnou vílu Amálku a také hajného Robátka s jeho jelenem Větrníkem. Čtvrtek se pak díky své originální tvorbě stal jedním z nejuznávanějších autorů pohádek v české historii.
TRACKLIST:
CD1 O cihle, co se zle mračila / Pohádka o pejskovi, co chtěl všechny kostičky jen pro sebe / Pohádka jarní / Jak husa hlídala, kůzle stonalo a doktor léčil / Jak nosorožec vyzrál na déšť / Černá vlajka / Kouzelník na pouti / Rumcajs / Pohádky z mechu a kapradí / O Rumcajsovi a jeho synku Cipískovi / Pískový panáček / Kocourek Damián / Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky / O makové panence a motýlu Emanuelovi / Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni / Jak Česílko dal Andulce světýlko do vlasů
CD2 O víle Amálce / Sýkorka kolednice / Jak Křemílkovi s Vochomůrkou spadl se stolu drobeček / Křemílek a Vochomůrka / O vodníku Čepečkovi / O Rumcajsovi, Cipískovi a vodníku Volšovečkovi / Cesty formana Šejtročka / O vodníku Česílkovi / Rumcajsova loupežnická knížka / Vánoce u Rumcajsů / O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi / SU6629–2