ZDENĚK SVĚRÁK 85!

SKORO VŠECHNO NA CD

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6635-2

Spisovatel, scenárista, herec a textař Zdeněk Svěrák oslaví v neděli 28. března 85. narozeniny. U příležitosti jeho významného životního jubilea vychází u Supraphonu trojalbum, kde pod názvem SKORO VŠECHNO naleznou dospělí i dětští posluchači souhrn nahrávek autorské a interpretační tvorby (kromě nahrávek Divadla Járy Cimrmana), které vznikaly v průběhu desítek let.

Pane Svěráku, vzpomenete si na chvíle, když se poprvé vaší povídce dostalo audiopodoby?

Na takové věci se nezapomíná. Jako mladý redaktor Československého rozhlasu jsem se pokusil napsat nedělní pohádku. Jmenovala se Tři auta a natočil ji v roce 1963 režisér Jan Fuchs. Mou první povídku přečetl na mikrofon František Filipovský. Jmenovala se Ruina musí být opředena. Obě události byly tehdy svátkem nejen pro mě, ale i pro mé rodiče, kteří se mnou u rádia poslouchali.

Proč jste začal s tvorbou pro děti a jak se liší práce na textu určeném dětem?

Pro děti jsem se rozhodl psát s pocitem, že nejsem zralý na to, abych dospělým čtenářům měl co říci. První knížkou, vlastně útlým sešitem, se stal poučný příběh Proč malíři nestačí plnovous. Vydalo ho nakladatelství Albatros. Později mi při tvorbě pro děti pomohla skutečnost, že jsem se stal otcem a mé dvě děti vyžadovaly na noc takzvané vyprávění z hlavy. Věděl jsem, co je baví a při čem se nudí.

Supraphon u příležitosti vašich letošních narozenin vydává velký komplet nahrávek. Co jste si pomyslel, když vám tento záměr zavolala producentka Naďa Dvorská?

Naďa přišla s nápadem, že by se ten soubor mohl jmenovat VŠECHNO. Tomu jsem se vzepřel, protože chci ještě něco napsat. Když souhlasila s názvem SKORO VŠECHNO, plácli jsme si. Supraphon, s nímž spolupracujeme dlouhá léta, mi tím dárkem udělal radost. Nezbývá mi než doufat, že potěší i posluchače.

MULTILINK: https://lnk.to/…oroVsechnoWE

Připojené video