RADÚZ MÁCHA

NAČETL PŘÍBĚH VLASTY BURIANA

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6636-2

Radúz Mácha pochází z Valašska, z malebného Rožnova pod Radhoštěm. Po absolvování Janáčkovy akademie múzických umění v Brně se před deseti lety, kdy mu bylo pouhých čtyřiadvacet, stal členem činohry Národního divadla. V překonávání životních peripetií mu pomáhá povaha sportovce, který se jen tak snadno nevzdává, a pevná vůle neustále na sobě pracovat. V roce 2017 obdržel Cenu ředitele Národního divadla pro mladého umělce do pětatřiceti let a následující rok v nápadité inscenaci Zweigovy Netrpělivosti srdce svým strhujícím výkonem zaujal odborné recenzenty i diváky. Široká veřejnost ho zná z úspěšných televizních seriálů Cesty domů nebo Já, Mattoni či z filmů Případ dvou básníků, Přijde letos Ježíšek? a Všiváci. Radost mu přináší také spolupráce s Letními shakespearovskými slavnostmi, kde spolu s hereckými kolegy slaví již šestou sezonu úspěch s inscenací Mnoho povyku pro nic legendárního Jiřího Menzela, a nyní s proslulou režisérskou dvojicí Skútr čekají, až povolí pandemie koronaviru a oni se společně pustí do shakespearovské romance Bouře.

Radúz Mácha začal před třemi lety spolupracovat s vydavatelstvím Supraphon, kdy v nahrávce úsměvné hudební pohádky písničkářky Radůzy Uhlíř, princ a drak ztvárnil roli rozpačitého prince Kryšpína. Loni se podílel na nahrávkách Povídek ze šuplíku Oty Pavla, které Supraphon vydal za velké pozornosti médií u příležitosti nedožitých devadesátin oblíbeného spisovatele. V těchto dnech vychází Radúzem Máchou načtená kniha význačného filmového historika Pavla Taussiga Život za smích o zvratech osudu prvorepublikové hvězdy Vlasty Buriana. Audiokniha vychází u příležitosti 130. výročí narození krále komiků (narodil se 9. dubna 1891), a především o něm si s Radúzem Máchou povídáme.

Radúzi, máte rád filmy pro pamětníky s Vlastou Burianem?

Upřímně se musím přiznat, že fanoušky Vlasty Buriana byli spíše mí rodiče. Z dětství si pamatuju, že mnohé hlášky z filmů taťka občas citoval či si zanotoval nějakou jeho známou písničku. Samozřejmě že jsem jich tedy spoustu jako dítě viděl a zpětně musím uznat, že jsem vždy asi nejvíc obdivoval Burianův „zápal do hry“ a přemíru energie, která z něj přímo sršela. Působil na mě jako takové dospělé dítě, které to všechno upřímně hrozně moc baví, bez zábran a ostychu před čímkoliv. V těchto filmech pro mě byl vždycky naprostým zjevením a v dobrém slova smyslu až někým z „jiného vesmíru“, díky kterému se ten černobíle uhlazený filmový svět najednou stával barevnějším. Myslím, že v současné době by asi dělal geniální stand-upy a lidi by jej opět milovali.

Díky knize Život za smích, kterou jste načetl pro Supraphon, se vám odkryl rozporuplný život Vlasty Buriana. Věděl jste o jeho osudech?

Přiznám se, že jsem mnohé netušil. S obrovským zájmem jsem tedy při prvním čtení tyto pro mne neznámé informace postupně zpracovával a dál jinde hledal historické souvislosti a další podrobnější vysvětlení. Přišlo mi zprvu naprosto nemyslitelné, že se z téhle výjimečné hvězdy stal horal bez práce, který načerno baví lidi v hospodě nebo snad i nosí kamení pod Karlovým mostem. Bylo mi ho ohromně líto a taky jsem díky tomu konečně pochopil, proč ty jeho oči v pozdější pohádce Byl jednou jeden král v sobě najednou mají naprosto jinou energii než dříve.

Co říkáte na současnou oblibu audioknih?

Audioknihy a taky podcasty poslouchám v této době stále častěji při delších procházkách, kdy si snažím vyčistit hlavu od černých myšlenek, které způsobuje současný život bez divadla. Jsem opravdu upřímně šťastný, že díky lidem ze Supraphonu jsem k nim našel cestu i jako tvůrce. Je to pro mě vlastně další nová herecká disciplína, kterou se snažím ovládnout a zlepšovat se v ní. Poslouchám zkušenější, učím se technicky a po smyslu zpracovat text při domácí přípravě, snažím se slyšet vlastní chyby. Je to ještě dlouhá cesta k tomu, kam bych chtěl dojít, ale každá další spolupráce na audioknize mě posune vždy o krok dál. Díky za to!

MULTILINK: https://lnk.to/…votZaSmichWE

Připojené video