JANA BOUŠKOVÁ

MÁ VLAST

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4292-2

Jméno Jany Bouškové patří k nejvýraznějším v současném harfovém světě. Její renomé podtrhuje také to, že jako jediná Češka je laureátkou všech hlavních světových harfových soutěží, vystupovala s nejrenomova­nějšími orchestry světa a také zastává pedagogické posty, například na londýnské Royal College of Music a pražské Akademii múzických umění. Jana Boušková však nikdy nezapomněla, kde jsou její kořeny a z jaké hudební tradice vyrůstá její vlastní umění a cítění. Nové album symbolicky pojmenované Má vlast, které vydává již 14. května 2021 u Supraphonu, má v rozsáhlé diskografii Bouškové výjimečné místo. Svým nejslavnějším krajanům mezi skladateli vzdává hold, když jejich „erbovní“ skladby upravila pro sólovou harfu. Album Má vlast je nejosobnějším vyznáním lásky k vlastní zemi a k největším osobnostem, které utvářely českou hudební krajinu. Smetana, Dvořák i Suk učinili českou hudbu světovou – a Jana Boušková ji znovu ve světě rozeznívá.

Jana Boušková si albem Má vlast splnila velký sen: představit harfu v naprosto jiné podobě, než ji většinou posluchači znají. Chopila se všech úprav, na kterých pracovala celé čtyři roky. „Práce aranžéra byla pro mě premiérou, a proto jsem se kolikrát i s jedním taktem zaobírala třeba několik dnů, dokud výsledek nebyl dle mých představ. Věnovala jsem se všem detailům, jako bych vychovávala své milované dítě. Skladby, které jsem si vybrala pro úpravu na harfu, nikde jinde na světě v této podobě neexistují. Již tato velká zodpovědnost, upravit nejznámější skladby českých velikánů, kteří pro sólovou harfu nic nenapsali, byl obrovsky náročný úkol. Hlavně vše dokončit a pak ještě jako interpretka nastudovat. Všechny skladby jsou nesmírně obtížné, a proto i pro jejich nastudování jsem potřebovala víc času než pro běžný harfový repertoár,“ uvedla Jana Boušková.

Doba, ve které Jana Boušková album začala realizovat, nebyla jednoduchá. Pandemická situace nedovolala natáčení kontinuální, ale o to bylo intenzivnější. „Měla jsem báječný tým lidí, režiséra Zdeňka Zahradníka a mistra zvuku Ondřeje Urbana, se kterými se mi krásně spolupracovalo. Jsem až přílišný maximalista i během natáčení, a proto dokud sama nejsem spokojena s výsledkem, jsem schopna hrát skladbu mnohokrát za sebou. Často se proto i z režie ozývalo, že máme materiálu pro několik desek. Většinu skladeb jsem vlastně v režii pak slyšela poprvé, protože jsem je nikdy před tím nikde nehrála. Umím si proto teď živě představit, jaké vzrušení musí prožívat skladatelé, jejichž skladba se poprvé rozezní v interpretaci muzikanta naživo,“ popisuje Jana Boušková své pocity štěstí, které jí tvorba nového alba přinášela. „Smetanův Vyšehrad, Vltavu a Šárku i Dvořákovo Largo z Novosvětské symfonie jsem upravovala naprosto celé, a všechny tyto čtyři zmíněné skladby jsou proto na tomto CD světovým unikátem. Dvořákovu Americkou suitu a Letní dojmy Josefa Suka jsem převzala z klavírní verze, kterou jsem musela přepracovat pro harfu. Já věřím, že na harfu tato díla znějí dokonce lépe, jak mi osobně potvrdili někteří samotní klavíristé,“ uzavírá Boušková.

Album nese veškerý genius loci svého vzniku: bylo nahrané ve Dvořákově síni pražského Rudolfina a fotky k albu vznikly na pozadí nejkrásnějších pražských panoramat. A jako osudovou vnímá Jana Boušková zajímavost, že „Praha" se anglicky pozpátku řekne harfa – „a harp“ –, a k tematice Mé vlasti tedy patří jako žádný jiný hudební nástroj.

Album Jany Bouškové Má vlast obsahuje skladby: Bedřich Smetana – Vyšehrad, Vltava, Šárka (3 symfonické básně z cyklu Má vlast). Antonín Dvořák – Suita A dur „Americká“ op. 98. Largo ze Symfonie č. 9 „Z Nového světa“. Josef Suk – Letní dojmy op. 22b.

MULTILINK: https://lnk.to/…anaDvorakSuk

VIDEO: http://bit.ly/…Vlast-teaser

Připojené video