HOUSLOVÝ VIRTOUS JIŘÍ VODIČKA VYDÁVÁ SÓLOVÝ DEBUT VIOLINO SOLO

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4175-2

Ve dvaceti letech vyhrál Jiří Vodička evropskou soutěž Young Concert Artists, o rok později si přivezl stříbro z celosvětového kola v New Yorku. Je sólistou Janáčkovy filharmonie Ostrava, spolupracuje s dalšími vynikajícími orchestry (PKF, FOK ad.) a dirigenty (Bělohlávek, Hrůša, Netopil, Förster). V roce 2012 se stal členem renomovaného Smetanova tria. V šestadvaceti letech patří bezesporu k nejvýraznějším hudebníkům mladé generace, a to nikoli jen ve své domovině.

„Již před dvěma lety jsem začal přemýšlet o mé první desce, respektive repertoáru, který natočím. V dnešní době, kde všude kolem nás jsou nahrávky, které se často opakují a posluchači si mohou vybrat z mnoha interpretů, jsem chtěl vymyslet něco, co bude trošku jiné a přitom klasické. Vzhledem k tomu, že k mým oblíbeným skladbám vždy patřily technicky náročné sólové kompozice, řekl jsem si, že právě toto bude opus jedna mých budoucích CD. Vybral jsem také repertoár tak, aby to byl průřez časovým obdobím od baroka po současnost. Vzhledem k náročnosti skladeb, jsem se připravoval několik měsíců, kdy se postupně dotvářel tracklist,“ uvádí ke svému albu VIOLINO SOLO Jiří Vodička.

Zvolit si pro první album virtuosní repertoár pro sólové housle, to vyžaduje notnou dávku kuráže, a především bravurní techniku a muzikalitu. Jiří Vodička je však z těch vzácných úkazů – slyšíte jej hrát Paganiniho a máte bytostný pocit, že není na světě nic snazšího. Ve vybrané společnosti Paganiniho, Kreislera, Ysaÿe, Ernsta či Bacha se pohybuje s naprostou lehkostí a šarmem.

„Nahrávání alba probíhalo ve třech blocích. Nejvíce si budu pamatovat 2. dubna 2014 – poslední natáčecí den. Narodila se mi ten den dopoledne dcera Michaela a rovnou z porodního sálu jsem jel do studia natáčet pro mne novou a asi nejtěžší skladbu z celého alba – Krále Duchů Heinricha Wilhelma Ernsta. Vzhledem k náročnosti a tragickému obsahu této skladby mi režizér Milan Puklický doporučoval natáčet jindy, ale já byl v takové niterné euforii, že jsem trval na natočení. Až si posluchači poslechnou tuto skladbu, tak třeba tu mou vnitřní energii vycítí,“ dodává Jiří Vodička jeden ze svých osobních zážitků při vzniku nahrávky.

V současné době je Jiří Vodička se Smetanovým triem na turné po USA, Anglii a Bangkoku. V České republice se mohou posluchači těšit na jeho sólové vystoupení v Opavě, kde vystoupí 20. listopadu s klavíristou Miroslavem Sekerou. Příští rok se chystá do Japonska, Číny a Brazílie. Také ho čeká turné s mezinárodně úspěšnou čínskou klavíristkou Ang Li, se kterou vystoupí na několika koncertech po České Republice a v USA.