KVARTETO MARTINŮ OBJEVUJE HUDBU SERGEJE TANĚJEVA

100 LET OD JEHO SMRTI VYDÁVÁ CD…

Se zajímavou nahrávkou přichází Kvarteto Martinů, které nahrálo kvintety ruského skladatele, klavíristy a pedagoga Sergeje Tanějeva (1856–1915), současníka Petra Iljiče Čajkovského, jenž byl jeho velkým kritikem, ale zároveň i jeho velkým obdivovatelem. Chtěl-li Čajkovskij slyšet objektivní názor na vlastní kompozice, věřil pouze jemu.

Novou kompletní nahrávku Tanějevových kvintetů v podání Kvarteta Martinů a jeho hostů vydá Supraphon 23. ledna 2015 na 2CD.

Sergej Tanějev se již ve svých 28 letech (!) stal ředitelem moskevské konzervatoře, mezi jeho žáky patřili Rachmaninov, Skrjabin či Glier. Detailní propracovanost jeho partitur svědčí o důkladném studiu děl Bacha, Mozarta a Beethovena. Je z nich zřejmý skladatelův pronikavý intelekt, který se však pozoruhodně snoubí se silnou emocionalitou v lyrických i dramatických polohách. Širokou paletu těchto barevných odstínů se Kvartetu Martinů podařilo vystihnout na nové kompletní nahrávce Tanějevových kvintetů. „Ponor do Tanějevova hudebního světa při studiu jeho kvintetů byl prostě fascinující,“ dodává Zbyněk Paďourek – violista Kvarteta Martinů.

Dílo Sergeje Tanějeva v Čechách téměř nikdo nezná, a tak Kvarteto Martinů milovníkům klasické hudby nabídne i díl své objevné práce. Kvarteto si k nahrávce přizvalo tři renomované sólisty: violoncellistu Jiřího Bártu, klavíristku Olgu Vinokur a violistku Jitku Hosprovou, která ke spolupráci poznamenala: „Party byly náročné, ale zároveň znamenaly příjemnou práci. Věřím, že to bude úspěšný projekt, který má smysl, protože je to hudba, jež se dobře poslouchá, má zajímavý ruský charakter a přitom tato nahrávka dokazuje skladatelovo nezadatelné místo mezi nejpozoruhodnějšími osobnostmi evropské hudby.“

Křest alba se uskuteční v rámci koncertu Kvarteta Martinů v úterý 10. března 2015 na festivalu EUROART v sále Bohuslava Martinů na Akademii múzických umění v Praze. V rámci programu zazní Tanějevův Klavírní kvintet s pianistkou Olgou Vinokur.
2CD vychází u vydavatelství Supraphon v pátek 23. ledna a zároveň bude nabídnuto i v digitálních servisech jako jsou např. Supraphonline či iTunes.

Kvarteto Martinů se řadí mezi významné představitele české kvartetní školy. Soubor, který založili studenti Pražské konzervatoře v roce 1976, se formoval pod vedením osobností českého kvartetního umění prof. V. Moučky z Vlachova kvarteta a A. Kohouta ze Smetanova kvarteta. Další zkušenosti získával na mistrovských kursech u členů Amadeus Quartet, Guarneri Quartet, Julliard Quartet, Tel Aviv Quartet či Alban Berg Quartet.
Úspěšný rozjezd původně Havlákova kvarteta nastartovaly výrazné úspěchy na mezinárodních soutěžích, odkud si kvarteto přivezlo 7 laureátských titulů. Mezi nejvýznamnější patří ocenění ze soutěže Yehudi Menuhina v Portsmouth, ARD Mnichově, Evianu, a ze soutěže Pražského jara.

V roce 1985 přijalo kvarteto do názvu jméno skladatele Bohuslava Martinů a zavázalo se tak k propagaci jeho komorní hudby. Pro vydavatelství NAXOS uskutečnil soubor kompletní nahrávku jeho sedmi smyčcových kvartetů, přičemž za druhé CD z tohoto kompletu kvarteto získalo v roce 2004 na prestižním veletrhu MIDEM v Cannes významné ocenění za nejlepší nahrávku roku v kategorii sólové a komorní hudby 20. století. Kromě tohoto ocenění byla nahrávka smyčcových kvartetů Leoše Janáčka vyhlášena CD měsíce na britském hudebním portálu MusicWeb International, stejně jako nahrávka Terezín Ghetto Requiem od Sylvie Bodorové byla označena CD měsíce na MW Classical MusicWeb.

Během své bohaté hudební kariéry účinkovalo Kvarteto Martinů na prestižních koncertních podiích Evropy, Severní Ameriky a Japonska, spolupracovalo s BBC, Radio France, ARD nebo ORF. Nadále pak pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Díky této spolupráci byla realizována mimořádně objevná nahrávka tří smyčcových kvartetů Františka Škroupa (v roce 2012 vydaných hudebním vydavatelstvím Radioservis). V tomto roce připravuje kvarteto nahrávku smyčcových kvartetů Petra Ebena a Josefa Pálenička.

Kvarteto dlouhodobě spolupracuje s jedním z nejúspěšnějších českých skladatelů Tomášem Svobodou, žijícím již 50 let v USA. Během posledních 10let nahrálo všech 12 smyčcových kvartetů tohoto skladatele žijícího a tvořícího v Portlandu a na svém letošním turné po USA věnuje jeho dílu právě v Portlandu dva koncerty a hodinový „live“ pořad pro americkou rozhlasovou stanici.
Do konce sezóny 2014/2015 bude soubor hostovat kromě USA také v Holandsku, Velké Británii, Francii a na Maltě.

Aktuální únorové a březnové koncerty v ČR:
12.2. Liberec – Kvarteto Martinů a Vilém Veverka
18.2. Rokycany – Kvarteto Martinů a Alfred Strejček
10.3. Praha, Sál B. Martinů – Festival Euroart (křest CD)
12.3. Jindřichův Hradec – Kvarteto Martinů s Olgou Vinokur
13.3. Praha, Atrium – Kvarteto Martinů s Olgou Vinokur

Vybrané koncerty v zahraničí v roce 2015:
21.2. Holandsko, Velzen-Zuid, Engelmunduskerk
22.2. Holandsko, Leiden, Volkshuis
19.3. UK, Londýn, Kings Place
10.4. – 12.4. USA, New York – Bargemusic
16.4.- 17.4. USA, Portland (Oregon)
9.5. Francie, Dieulefit, Eglise St. Pierre
27.6. Malta, Gozo, St George's Basilica (Victoria)

www.martinuquartet.eu