NAĎA URBÁNKOVÁ

ZEMŘELA

Ve věku 83 let zemřela v pátek 3. 2. 2023 zpěvačka Naďa Urbánková. Držitelka pěti ocenění Zlatý slavík se proslavila jako členka souboru divadla Semafor.

Naďa Urbánková se narodila 30. června 1939 v Nové Pace. Absolvovala zdravotní školu v Trutnově a krátce také pracovala jako zdravotní sestra, ale brzy přestoupila na uměleckou dráhu. Debutovala coby herečka v pardubickém divadle a posléze začala účinkovat v pražské Laterně magice.


V roce 1964 se objevila ve slavném filmu Kdyby tisíc klarinetů režiséra Jána Roháče, který ji angažoval také do divadla Semafor, mezi jehož největší hvězdy se záhy zařadila a v pro ni typických brýlích vystupovala například po boku Jiřího Grossmanna a Miloslava Šimka.


Coby zpěvačka se proslavila zejména semaforskými hity Drahý můj a Závidím. Po sérii úspěšných singlů vydala své první album u Supraphonu v roce 1970. První vítězství v anketě Zlatý slavík si připsala v roce 1972, následující čtyři roky prvenství úspěšně obhajovala. K jejím dalším výrazným angažmá patřilo působení v kapele Country Beat Jiřího Brabce či v pražském Hudebním divadle v Karlíně.


Herecký talent zúročila také na filmovém plátně. Po zmiňovaném hitu Kdyby tisíc klarinetů si zahrála také v Ostře sledovaných vlacích Jiřího Menzela, který ji obsazoval také do dalších svých snímků Na samotě u lesa či Skřivánci na niti. V uplynulých letech si zahrála také v televizních seriálech Doktoři z počátků, Rapl nebo Až po uši.


Naďa Urbánková v roce 2019 převzala u příležitosti oslavy svých osmdesátin jubilejní platinovou desku, která nese příhodné pojmenování Legenda Supraphonu.

 

Diskografie Nadi Urbánkové je v katalogu Supraphonline.cz: https://www.supraphonline.cz/umelec/259-nada-urbankova