LUKÁŠ VONDRÁČEK

HRAJE RACHMANINOVA

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4323-2

Jeden z nejuznávanějších českých klavíristů současnosti Lukáš Vondráček vydává 24. března 2023 u Supraphonu komplet Klavírních koncertů Sergeje Rachmaninova, který nahrál se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod vedením šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera. Spolu také vystoupí na slavnostních koncertech, jež uctí letošní dvojité výročí geniálního skladatele. Koncerty se uskuteční 29. a 30. března ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, kde zazní vedle Rachmaninovova Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 g moll Mahlerova Pátá Symfonie.


Lukáš Vondráček a Sergej Rachmaninov – málokdy je vidět spojení interpreta se skladatelem tak silné, bytostné a nabité energií. Když dostal patnáctiletý Vondráček pozvání od Vladimira Aškenazyho a České filharmonie k provedení „Prvního Rachmaninova“, měl již za sebou řadu zahraničních koncertních a soutěžních úspěchů. O rok později americké turné a Carnegie Hall. V devětadvaceti letech (2016) pak v Bruselu triumfoval v Soutěži královny Alžběty s „Třetím Rachmaninovem“ pod taktovkou Marin Alsop. Rachmaninov se stal jeho erbovním skladatelem, láskou od prvního setkání: „Je vděčný nejenom technikou, ale také všemi kontrasty, nedozírnou škálou dynamiky… Co více si můžeš jako člověk, který je pohlcen barevností zvuku, přát? Je to čistá krása,“ poznamenal Lukáš Vondráček, kterého ke koncertnímu provádění Rachmaninova zvou nejvýznamnější orchestry a dirigenti světa. Se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pravidelně spolupracuje od roku 2017, kdy bývá hostem orchestrálních koncertů i klavírních recitálů.

 

Dvojalbum, obsahující nahrávku Klavírních koncertů a Rapsodii na Paganiniho téma Sergeje Rachmaninova (*1. 4. 1873 / †28. 3. 1943) dotaženou do posledního detailu, plnou emocí, barev a kontrastů, vydává Supraphon v pátek 24. března na 2CD i v digitálních formátech. Jedná se o jeden z mála sladkých plodů covidové pandemie, která vyčistila jinak beznadějně zaplněný diář slavného sólisty a poskytla mu klidný čas pro nahrávání se skvěle doprovázejícím Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a s jeho šéfdirigentem Tomášem Braunerem.

 

Album pokřtí slavný klavírista v rámci svého koncertu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK ve Smetanově síni Obecního domu v Praze ve středu 29. a 30. března.


MULTILINK: https://supraphon.lnk.to/VondracekRachmaninoffCompletePianoConcertosEM 

KONCERTY: https://www.fok.cz/cs/lukas-vondracek-rachmaninov

Připojené video