Divadlo S+H uctí tvorbu Františka Nepila

Jubilejní edice oblíbené hry...

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6193-2

Letos v únoru uplynulo pětaosmdesát let od narození oblíbeného spisovatele Františka Nepila. V čem spočívá kouzlo jeho nezapomenutelného humoru nyní připomene vydavatelství SUPRAPHON jubilejní edicí alba Hurvínek a drak.

Jde o vzpomínku na dlouholetou úspěšnou spolupráci populárního spisovatele s Divadlem Spejbla a Hurvínka. Na novém kompilačním albu proto posluchači naleznou oblíbenou hru Hurvínek a drak, ale také výběr z nejúspěšnějších Nepilových konverzací Spejbla a Hurvínka, a coby bonus dosud nevydanou popletenou pohádku Spejbl, Hurvínek a Červená Karkulka.

Nepilův smysl pro humor vždy skvěle rezonoval s tradicí humoru Spejbla a Hurvínka. Ve hře Hurvínek a drak byly vtipné dialogy a hra s pojmy dovedeny do velmi zajímavé absurdity. K popularitě této nahrávky z roku 1982 přispělo i skvělé herecké obsazení. Vedle Miloše Kirschnera v rolích S+H se představili Vlastimil Brodský coby doktor Aspirin, Rudolf Hrušínský, František Hanus a Vladimír Hrubý jako tříhlavý drak, Sylva Sequensová jako otrávená princezna či Svatopluk Beneš v roli vždy věcného královského komorníka.

Helena Štáchová vzpomíná na Františka Nepila:

„Pamětníci si asi vzpomenou, jak posluchačům v rozhlase zpříjemňoval všední rána nezaměnitelný hlas Františka Nepila. Své fejetony četl pomalu, pokojně a konejšivě s nenapodobitelnou dikcí. On, stejně jako Karel Čapek, měl úžasný dar povýšit věci všední na malé zázraky a my, jeho posluchači, jsme nacházeli jejich krásu prostřednictvím Františkových slov. Bylo to pokaždé jako ranní pohlazení. A stejně skvělý jako autor, byl i František Nepil jako člověk. Laskavý, se smyslem pro humor. Obdivovala jsem ho. Jaká byla proto moje radost, když záhy po mém nástupu do divadla, v roce 1969 jsme nastudovali jeho hru Na řadě dr. Spejbl. Byla jsem obsazena do role princezny Furieny, kterou jsem si náramně užívala. František mě pak celá léta tituloval "princezno“, což mi lichotilo a spolu s touto rozkošnou rolí mi věnoval místo království obrovský dar, jakým bylo jeho přátelství. Dodnes si toho nesmírně vážím."

HURVÍNEK A DRAK – Jubilejní edice – vychází i digitálně v pátek 21. 2. 2014