BRZOBOHATÝ POKŘTIL SVOJI PRVNÍ AUDIOKNIHU

TAK NÁM ZABILI FERDINANDA

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6411-2

Sarajevský atentát je stále obrovsky živé téma. Redaktor a moderátor zahraniční redakce Českého rozhlasu Martin Ježek a balkanista Pavel Trojan mu loni, kdy od něj uplynulo sto let, věnovali knihu Tak nám zabili Ferdinanda. Ta nyní, k 101. výročí, dostala podobu audioknihy, kterou načetli herec a hudebník Ondřej Brzobohatý a spoluautor knihy Martin Ježek. Audioknihu, která v celkovém čase trvá pět hodin, pokřtili v pondělí 15. 6. 2015 její tvůrci v balkánsky stylovém restaurantu Luka Lu v Praze na Malé straně.

„ Díky načtení Tak nám zabili Ferdinanda jsem ztratil svůj audioknižní věneček,“ smál se Ondřej Brzobohatý, když chtěl zdůraznit, že skutečně jde o jeho první audioknihu, na níž se podílel.

Atentát podle autorů knihy dodnes rozděluje Bosnu a Hercegovinu. „Jedni tvrdí, že vrah Gavrilo Princip je hrdina, druzí, že je terorista," říkají k tomu Martin Ježek a Pavel Trojan a dokládají to reportážemi přímo ze Sarajeva.
Kniha Tak nám zabili Ferdinanda odhaluje ve svých sedmi reportážích pozadí českých stop v Bosně a Hercegovině zcela nezáměrně mířících k Sarajevskému atentátu. Nyní nová a doplněná verze této pozoruhodné knížky získala i svojí audio podobu, kdy ji načetl autor knihy Martin Ježek společně s hercem a muzikantem Ondřejem Brzobohatým. Atmosféru dokresluje svojí hudbou skladatel a kytarista Lukáš Sommer. Úplně poprvé tak mají posluchači možnost zaposlouchat se do českých příběhů, které psaly světové dějiny. Některé z nich se prolínají i do současné reality Bosny a Hercegoviny.

Pozoruhodné příběhy o zajímavých náhodách směřujících k atentátu na Františka Ferdinanda vycházejí nyní u vydavatelství Supraphon na CD. Nahrávka je zároveň v nabídce digitálních servisů, jako jsou například Audioteka.cz a Supraphonline.