ABRAXAS slaví 40 let nekonečným boogie

2 CD Best of pokřtí 2. 6. v Rock Café

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6301-2

Abraxas – to je na domácí hudební scéně synonymum pro emancipovanou stylovou proměnlivost s neklesající kvalitou. Stejně tak to může být ale také synonymum pro hudební dlouhověkost. Vždyť letos pro mnohé kultovní kapela slaví už čtyřicáté narozeniny! A slaví je vskutku stylově – výběrovým dvou albem s všeříkajícím názvem Nekonečný boogie, které pokřtí 2. června v pražském Rock Café.

Best of, které je v tomto rozsahu a provedení vlastně vůbec první v diskografii Abraxasu, čítá příznačně 40 skladeb. Začíná instrumentálkami z konce sedmdesátých let a je uzavřeno ukázkami z aktuálního alba vítaně stále vitálního Abraxasu.

„Zvolil jsem takové písně, o kterých si myslím, že jsou oblíbené. I na základě koncertů, které pravidelně provozujeme. Ač některé z vybraných písní existují i v novějších a zvukově kvalitnějších verzích, nakonec jsem z důvodu větší autentičnosti vybral verze původní, protože je v tom cítit otisk doby, kdy jednotlivé songy vznikly,“ vysvětluje frontman Abraxas Slávek Janda dle čeho vybíral skladby na best of.

Spojením archivních sil Supraphonu, Pantonu, Českého rozhlasu i Slávka Jandy tak vznikla stylově pestrá jízda, vždy ovšem s jasným poznávacím znamením zvuku a hudební filozofie Abraxasu. Písničky z alb Box, Manéž, Šťastnej blázen, Retrospektiva, Sado-Maso, Rituál, Už je to jedno…, Hlava v oblacích a Klid! jsou doplněny singlovými tracky tak, že chronologicky nechybí žádná z podob kapely. S dobově zajímavými příchutěmi, od art rocku přes novou vlnu, funky, disco, latinu či hardcore, až k současnému originálnímu amalgámu toho všeho.

Kytarista, zpěvák, skladatel, zakladatel a šéf Abraxasu v rozsáhlém bookletu navíc opatřil všechny vybrané skladby svými komentáři a doplnil několika desítkami fotografií, dokumentujících historii studiovou, pódiovou i soukromou. Najdeme na nich samozřejmě druhou důležitou postavu historie i současnosti Abraxasu zpěváka, textaře a skladatele Miroslava Imricha, ale i celou řadu dalších muzikantů, kteří se za ta léta v Abraxasu objevili. Nechybí ani současná sestava, kterou kromě Jandy tvoří bubeník Eduard Štěpánek a basák Ivan Doležálek.

Právě v tomto složení se Abraxas představí i ve čtvrtek 2. června v pražském klubu Rock Café, kde se Best of Nekonečný boogie dočká slavnostního křtu. Dle slov Slávka Jandy určitě zazní minimálně jedna skladba z každého období dnes již legendární kapely, takže si na své přijdou jak pamětníci, tak noví fanoušci.