PHILHARMONIA OCTET SLAVÍ 10 LET SVÉ EXISTENCE S NOVÝM CD

Křest proběhne 9. května 2017 v Zrcadlovém sále Zámku Dobříš

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4214-2

PhilHarmonia Octet vznikl z iniciativy dvou skvělých, mezinárodně úspěšných českých muzikantů – hobojisty Viléma Veverky a fagotisty Václava Vonáška. Jejich záměrem bylo vytvořit soubor z nejlepších českých hráčů současnosti, který by konfrontoval domácí hudebně interpretační tradici s moderními evropskými styly a trendy. Hráči ansámblu jsou vynikající sólisté, laureáti mezinárodních soutěží a členové předních světových orchestrů (Berlínská filharmonie, WDR Köln, Česká filharmonie ad.).

U příležitosti 10. výročí od svého založení přichází PhilHarmonia Octet s novou nahrávkou, která přibližuje tři zcela odlišné tváře dechového okteta napříč dvěma staletími. Viléma Veverky a Václava Vonáška jsme se zeptali:

Jak hodnotíte uplynulé roky v souboru?

VÁCLAV VONÁŠEK: Vzhledem k tomu, že členové působí v mnoha různých orchestrech a mají řadu jiných sólových či komorních aktivit, lze hodnotit jako úspěch fakt, že soubor, který vznikl téměř ještě za našich studentských let, jsme dokázali zachovat v takřka nezměněné sestavě.

VILÉM VEVERKA: Souhlasím s Václavem, že skloubit osm individualit, kdy řada z nás má navíc sólové ambice, není jednoduché. Před těmi deseti lety jsme byli mladí a neklidní (ale to nám zůstalo), s romantickými ideály (ty pomalu vyprchávají) a je dobré, že se nám jen těžko vybírá jeden koncert, který by pro nás znamenal více než ty ostatní. Myslím, že se nám daří realizovat náš prvotní záměr – postavit dechové nástroje na úroveň klasických komorních souborů, smyčcových kvartet a ukázat posluchačům, že je to možné.

Jaké chystáte oslavy?

VÁCLAV VONÁŠEK: Těžko si lze představit lepší dárek k jubileu než vydání našeho CD, které nyní vychází u Supraphonu.

VILÉM VEVERKA: Po jeho vydání budou následovat koncerty s repertoárem právě z tohoto CD. Zahrajeme například na festivalech Dvořákovo Příbramsko a ve Valticích. Dva koncerty uskutečníme také v Ostravě, na našem oblíbeném Svatováclavském hudebním festivalu, kde jsme začínali. Řekli jsme si, že v tomto roce oslavíme deset let trvání deseti koncerty.

Jak jste vybírali repertoár pro nové CD?

VÁCLAV VONÁŠEK: Mozartovy serenády (z nichž jsme vybrali onu temnější, závažnější c moll) tvoří základ repertoáru každého podobného souboru, a nemohly tedy zůstat nezastoupeny. Beethovenův Oktet je sice raným dílem, nicméně na mnoha místech prozrazuje autorovu genialitu a smysl pro instrumentaci dechových nástrojů, kdy vytváří zvuk takřka symfonicky hutný. A Kleinovo Divertimento je navzdory mračnům, která se nad autorem stahovala v době svého vzniku, dílem vtipným a velmi různorodým. Jednoduše je to druh hudby, u které se interpreti ani posluchači ani chvíli nenudí.

VILÉM VEVERKA: Album by mělo být atraktivní jak pro posluchače, který třeba vůbec poprvé objeví sílu dechového okteta, tak i pro znalce.

Slavnostní křest CD proběhne na koncertu Philharmonia Octetu 9. května 2017 v Zrcadlovém sále Zámku Dobříš v rámci 49. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram. Festival od počátku své existence disponuje vysoce kvalitní dramaturgií a plejádou jmen vynikajících umělců. Vedle Dvořákových děl se v programu pravidelně objevují skladby mistrů 18. a 19. století i tvorba současných skladatelů, koncertní místa většinou spojená s životem Antonína Dvořáka obohacují zážitky návštěvníků o další rozměr. Hodnotný program a nevšední atmosféra z festivalu činí jednu z prioritních akcí Středočeského kra­je.