ZEMŘELA HELENA ŠTÁCHOVÁ

ŘEDITELKA DIVADLA SPEJBLA A HURVÍNKA

Ve věku 72 let zemřela 22. března 2017 loutkoherečka, scenáristka, režisérka, dabérka a ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová.

Kromě Máničky propůjčila Helena Štáchová svůj hlas i dalším loutkovým a animovaným postavám. První nahrávka v Supraphonu s Helenou Štáchovou v roli Máničky vznikla 2. únoru 1969 a jde o scénku Hurvínkovi k narozeninám. Jako jednu z posledních nahrávek pro vydavatelství Supraphon realizovala Helena Štáchová nahrávku muzikálu Jak s Máničkou šili všichni čerti. Za úspěšné nahrávky Divadla Spejbla a Hurvínka převzala v průběhu doby od vydavatelství Supraphon dvacet zlatých a sedmnáct platinových desek.

Helena Štáchová se narodila 18. listopadu 1944, do Divadla S+H nastoupila jako elévka. Po roce odešla studovat na Divadelní fakultu Akademie múzických umění a po jejím absolvování se v roce 1966 stala členkou této oblíbené loutkové scény. V následujícím roce převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla – Máničky. Helena Štáchová psala hry pro děti i pro dospělé, které se hrály doma i v zahraničí. Své hry často sama režírovala a několik let se starala také o profil divadla jako jeho dramaturgyně. Po smrti Miloše Kirschnera v roce 1996 byla jmenována do funkce ředitelky divadla. V roce 2013 pro Divadlo S+H převzala prestižní cenu Thálie.

Katalog nahrávek Divadla S+H na Supraphonline:
https://www.supraphonline.cz/…jbl-hurvinek