ENGLICHOVÁ A VEVERKA

NAHRÁLI PRVNÍ SPOLEČNÉ ALBUM

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4212-2

Novinku pojmenovali Impressions a představí ji i v rámci série koncertů po celé České republice. Poprvé 10. května 2017 v rámci vystoupení v pražské Novoměstské radnici, kde album i pokřtí. Své příznivce také zvou na mimořádný In Store koncert v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí, který se uskuteční již 4. května.

Dva mezinárodně respektovaní interpreti klasické hudby – harfenistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka vydávají své první album nahrané v duu, jež reflektuje téměř dvanáct let společného koncertování. Přináší hudbu Francouzů Clauda Debussyho, Maurice Ravela a domácího skladatele Luboše Sluky, který skládal přímo pro Englichovou s Veverkou. Název alba Impressions odráží odhodlání obou interpretů vystihnout a nalézat okamžik duševního rozpoložení autorů při komponování jednotlivých skladeb. Ve výsledku se jedná o zvukově specifickou, velice průzračnou až křehkou hudbu. „Nezvyklé spojení hoboje s harfou skýtá nekonečnou škálu barev a je zároveň hypervirtuózní,“ glosuje nové album Vilém Veverka.

Stěžejní kompozicí alba Impressions je Ravelův Náhrobek Couperinův, otisk skladatelových vzpomínek na kamarády, o které přišel v 1. světové válce. Kateřina Englichová k tomu poznamenala: „Miluji původní klavírní i pozdější orchestrální verzi skladby Náhrobek Couperinův Maurice Ravela. Harfa v ní hraje velmi půvabnou úlohu a hoboj dokonce stěžejní. Ale musím říct, že jsem na začátku vůbec netušila, co mě čeká. Pokud se rozhodnu hrát klavírní kusy, většinou si part pro harfu upravuji sama, což jsem měla v úmyslu i v tomto případě, začala jsem s otevřeným hledím, ale po měsíci po dvou jsem zjistila, že se úpravy musí chopit odborník. Nerada bych poškodila jak Ravela, tak sebe (smích). V tu chvíli přišel nápad oslovit skladatele Otomara Kvěcha, který už pro mě a klavíristu Martina Kasíka fantasticky upravil Španělskou serenádu Isaaca Albénize. Pan Kvěch naši nabídku přijal a evidentně si práci užíval. Vždycky jednou za čas mi přišel mail typu: „Milá Kateřino, zrovna se probírám třetí větou. Ravel je génius!“

Drobné perly z díla Ravela i Debussyho zaznívají na albu Impressions v citlivě vypracovaných úpravách, jež přinášejí těmto skladbám novou barevnost. Primavera Luboše Sluky byla zkomponována přímo pro duo Englichová & Veverka a představuje se zde v premiérové nahrávce. Vilém Veverka k tomu uvedl: „Primaveru zkomponoval Luboš Sluka přímo pro nás. Je to hudba, která si na nic nehraje, je líbivá, ale ne laciná. Zcela ve „slukovském“ charakteru v tom nejlepším slova smyslu. Provedli jsme ji poprvé v roce 2015 v Orlických horách v magickém prostředí malého venkovského kostela. Pan Sluka byl přítomen, má tam nedaleko chalupu. Dodnes bych mohl přesně popsat veškeré detaily z toho dne, natolik to byl výjimečný zážitek.“

Album Impressions vyjde na CD i v digitální podobě v pátek 21. dubna. Kateřina Englichová a Vilém Veverka je naživo představí v průběhu roku v rámci série koncertů po celé České republice.
Nejen příznivce klasické hudby překvapí mimořádným In Store koncertem v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17, který se uskuteční již 4. května od 16 hodin.

KATEŘINA ENGLICHOVÁ & VILÉM VEVERKA – IMPRESSIONS TOUR 2017

20.04. – Kuřim
21.04. – Rosice
04.05. – Praha – In Store koncert Supraphon Mucicpoint (od 16:00)
10.05. – Praha – Novoměstská radnice (křest CD)
16.05. – Příbram – Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram
19.05. – Frenštát pod Radhoštěm (speciální host pianista Martin Kasík)
28.05. – Zámek Nebílovy
29.05. – Šumperk – Festival Klasika Viva
30.05. – Jeseník – Festival Klasika Viva
31.05. – Brno
09.06. – Vizovice
19.09. – Praha – Břevnovské slavnosti
05.10. – Domažlice
04.11. – Český Krumlov

Více na: www.englichova.cz www.vilemveverka.cz

Ukázky na Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/…oboj-a-harfu

Připojené video