HONZOVO KRÁLOVSTVÍ

POPRVÉ NA CD

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4224-2

Supraphon vydává 23. června 2017 poprvé na CD neprávem opomíjenou operu Otakara Ostrčila Honzovo království. Jde o neobyčejnou operní pohádku se záměrným protiválečným nábojem. Pro svou poslední operu si Otakar Ostrčil zvolil povídku L. N. Tolstého o království, kde vládne dobrosrdečný Honza, který nezná zášť. V jeho království vojáci neválčí, ale tančí a milují, všichni nemocní se uzdraví a lidé jsou šťastni. Honza přináší všem lidem zázračnou hvězdu soucitu a lásky, která uzdraví i nevyléčitelně nemocnou princeznu, a zvítězí nad samotným ďáblem.

„Čím dále tím pevněji jsem docházel k přesvědčení, že Kristovo‚ neodpírejte zlu‘ je nejúčinnějším prostředkem k jeho potírání. Je v něm vlastně obsažena výzva: ‚Odpírejte zlu tím nejúčinnějším prostředkem, který máte, totiž dobrem!‘ Oheň nelze hasit hořlavinami, nýbrž vodou… Když jsem četl Tolstého v Kruhu četby, nalezl jsem tam povídku o Hloupém Honzovi, který tuto zásadu předvádí s přesvědčivou lidovou názorností a přímo jevištní plastičností. Zahořel jsem hned pro tento námět,“ napsal Otakar Ostrčil v časopise Pestrý týden v roce 1934.

Brněnská premiéra opery v roce 1934 a její následné uvedení v Praze způsobilo konflikt skladatele s částí české společnosti, stalo se však i bezmála senzací; dílo, v němž Honza soupeří s ďáblem usilujícím o světovou nadvládu, přišlo na scénu brzy po Hitlerově nástupu k moci.

V roce 1954 pořídil Československý rozhlas jedinou studiovou nahrávku opery s I. Žídkem, J. Vymazalovou a P. Kočím v hlavních rolích. Neméně unikátním snímkem na CD, který nyní vydává Supraphon, je Křížová cesta op. 24 z roku 1957 s Českou filharmonií pod taktovkou Václava Neumanna.