CAPPELLA MARIANA

KODEX SPECIÁLNÍK

Koupit album
Katalogové číslo: KTC1571

Renomovaný vokální ansámbl Cappella Mariana v čele s Vojtěchem Semerádem přichází s další objevnou nahrávkou „Kodex Speciálník“, kterou má vydavatelství Supraphon v distribuci. Jeden z nejdůležitějších hudebních pramenů pozdně středověkých Čech, který stojí stále stranou zájmu interpretů, přenese posluchače do posledních dvou desetiletí 15. století.

Rukopisná sbírka vícehlasých skladeb známá pod názvem Kodex Speciálník vznikala v Praze v posledních dvou desetiletích 15. století a představuje dnes jeden z nejdůležitějších hudebních pramenů pocházejících z pozdně středověkých Čech. Jeho obsah se váže převážně k mešní liturgii utrakvistické církve. V prameni nacházíme též skladby duchovní neliturgické, stejně jako repertoár určený pro instrumentální provozování.
Cappella Mariana představí unikátní program sestavený z vybraných skladeb, které z větší části dosud stály stranou zájmu interpretů. Výběr ukazuje rozmanité a často i překvapivé podoby franko-vlámské polyfonie 15. století, vedle skladeb pocházejících ze západní Evropy nebo Itálie tvorbu středoevropských autorů a rovněž osobité kompozice neznámých domácích hudebníků.

Další informace o projektu Kodex Speciálník naleznete na stránkách ansámblu Cappella Mariana: www.facebook.com/…ellamariana/

Cappella Mariana

Cappella Mariana je komorní vokální soubor, který se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka. Vystoupení ansámblu se setkala s nadšeným přijetím publika, kritika cení především expresivitu projevu a citlivý přístup k práci s textem. Cappella Mariana vznikla v roce 2008 a jako jeden z mála domácích vokálních souborů se zaměřuje na uvádění pozapomenutých děl vrcholné vokální polyfonie z oblasti italské, vlámské či anglické renesance.
Členy souboru jsou mezinárodně renomovaní pěvci, kteří vystupují na prestižních evropských pódiích a dále se věnují interpretaci barokní a předromantické hudby a účinkují na českých a zahraničních pódiích se soubory jako Bach Collegium Japan, Collegium Vocale Gent, Vox Luminis, Collegium 1704 či Tiburtina Ensemble. V roce 2014 se Cappella Mariana výrazně podílela na oslavách Českého roku hudby, natočila CD Praga Magna s hudbou rudolfínské Prahy a prezentovala se koncerty v zahraničí a záznamy koncertů pro Český rozhlas. Dnes je ansámbl pravidelně zván na prestižní festivaly jakou jsou např. Oude Muziek Utrecht, Tage Alter Musik Regensburg, Klangvokal Dortmund, Laus polyphoniae Antwerpen ad.
Ansámbl působí pod uměleckým vedením Vojtěcha Semeráda, který po ukončení studií na Univerzitě Karlově v Praze a Conservatoire national supérieur v Paříži pokračuje na papežském institutu Musica Sacra v Římě a dále si prohlubuje studium od gregoriánského chorálu až po renesanční polyfonii.

Nahrávka vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.

Připojené video