JIŘÍ STIVÍN

PŘEVZAL V REDUTĚ DIAMANTOVOU DESKU

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6500-2

Ve čtvrtek 23. listopadu, v den svých 75. narozenin, vystoupil Jiří Stivín na koncertu v pražském jazzovém klubu Reduta, kde převzal Jubilejní diamantovou desku Supraphonu. Stivín se svými přáteli zde zároveň pokřtil výběrové trojalbum příznačně nazvané (75) Quodlibet.

Výběrové 3CD (75) Quodlibet je při mnohosti Stivínových hudebních kontaktů a počtu vydaných alb jen zlomkem toho, čím posluchače od šedesátých let potěšil. První CD z bilančního kompletu nabízí kombinaci snímků z alb Zvěrokruh a Status Quo Vadis. Druhé CD nese název Jazz v tandemu a je věnováno mimořádnému spojení s kytaristou Rudolfem Daškem. Třetí disk je nazván Barokní zobcovky a patří hudbě skladatelů Georga Philippa Telemanna a Antonia Vivaldiho. „V tomto novém trojalbu se nesnažím o nový tvar, jen spojuji spojitelné a mám za to, že atmosféra při poslechu může pozitivně fungovat,“ řekl Jiří Stivín.

Jedna z prvních Stivínových nahrávek pro Supraphon byla natočena v květnu 1969. Šlo o skladbu Antonína Matznera Love in Davos, No 329. Již o dva roky dříve se však Jiří Stivín podílel se svoji flétnou na nahrávce slavné písně Slavíci z Madridu v podání Waldemara Matušky. „Říkal jsem tehdy dirigentovi Josefu Vobrubovi, že to improvizované sólo ještě přehraju, ale jemu těch šestnáct taktů stačilo,“ vzpomínal s úsměvem Jiří Stivín.