VOJTĚCH KOTEK

RUMCAJS JE HODNÝ PSANEC!

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6456-2

Okouzlující příběhy loupežníka Rumcajse napsané Václavem Čtvrtkem načetl před lety legendární Karel Höger. K letošnímu 50. výročí od uvedení těchto pohádek v televizním Večerníčku připravil Supraphon novou audioknihu. Je sestavená z dalších pokračování, které dosud nebyly nahrány. Rumcajsovu loupežnickou knížku nápaditě načetl Vojtěch Kotek. Jeho výklad je plný humoru, každá z postaviček má svůj vtipný charakteristický hlas, zároveň dokázal zvýraznit napínavost, ale i tajemné kouzlo děje tak, že je rovnocenný předchozí slavné interpretaci. Bonusem je pohádka o tom, jak šel Rumcajs s Cipískem pro vánočního kapra a jak měli u Rumcajsů nakonec ke štědrovečerní večeři černého kubu. Vánoce se blíží a tak i tato nová audiokniha by mohla být hezkým vánočním dárkem.

S Vojtěchem Kotkem jsme si povídali o tom, jaký tvůrčí proces provázel vznik této nové audioknihy.

Znal jste nahrávky pohádek o Rumcajsovi v podání Karla Högera?
Je jasné, že umění Karla Högera je nedostižné. V dětství jsem jeho desky s Rumcajsem poslouchal a měl jsem je rád. A tak jsem dlouho sbíral odvahu přijmout nabídku ze Supraphonu. Hodně jsem přemýšlel, zda vůbec do toho mám jít. Nebylo jednoduché k tomu najít klíč. Říkal jsem si, že musím přijít na to, jak to celé pojmout a jak být osobitý. Nakonec jsem jel na tři dny na chatu, kde jsem se mohl v klidu připravovat. Celou knihu jsem si přepsal a graficky upravil, tak aby se mi při nahrávání dobře četla a věděl jsem, jak a kdy měnit hlasy u jednotlivých postav.

Jak jste přemýšlel o své interpretaci?
Dlouho jsme to s paní režisérkou Naďou Dvorskou konzultovali. Utěšovala mne, že to zvládnu…a já jí nakonec nabídnul dvě možnosti. Jedna idea byla udělat z Rumcajse víc Old Shatterhanda – a druhá, že by mluvil podobně jako herec Jaroslav Vojta lehce říznutý Josefem Bekem. Prostě, aby měl hlas laskavého dobráka. Paní Dvorská si nakonec vybrala tu druhou možnost. Tak jsem mohl do své interpretace dát určitý odkaz k těmto pánům hercům, kteří to s mluveným slovem uměli skvěle!

Napadá vás, proč je Rumcajs i po padesáti letech populární?
Úplně nedovedu posoudit, jestli má co říct i dnešní generaci dětí. Ale bylo by fajn, kdyby tomu tak bylo. Když jsem byl malý kluk, bavili mne kovbojové a indiáni. A Rumcajs se mi líbil právě proto, že má v sobě něco podobného. Takový ten hodný psanec. Neprávem na okraji společnosti. Za každých okolností čestný a rovný. Krásně se stará o Cipíska a o Manku. I když je loupežník, nikomu nechce ublížit.

Jaké máte zkušenosti z namlouváním audioknih? Baví vás tato herecká disciplína?
Kdysi jsem namluvil CD Deníky Adriana Molea. Pár epizodních postav jsem nahrál na desky Divadla Spejbla a Hurvínka. Je to krásná práce! Jen pomocí hlasu provedete posluchače celým příběhem… budujete napětí… vytváříte atmosféru. Fascinuje mne, že je možné pouhým hlasem vyvolat u posluchačů fantazii a dostat je do světa, o kterém se vypráví.

Připojené video