OCEŇOVANÝ ENSEMBLE BERLIN PRAG

NOVÝ POHLED NA SKVOST BAROKNÍHO MISTRA JANA DISMASE ZELENKY

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4239-2

Mezinárodní soubor Ensemble Berlin Prag vydává 19. ledna 2018 u Supraphonu dvojalbum, které obsahuje integrální nahrávku šesti sonát pro dva hoboje, fagot a basso continuo jednoho z nejvýznamnějších skladatelů období vrcholného baroka Jana Dismase Zelenky. Nahrávka vznikla z iniciativy hobojisty Viléma Veverky, který se na ní výrazně podílel i jako producent, a ve spolupráci se specialistou na historicky poučenou interpretaci barokní hudby Reinhardem Goebelem. Již měsíc před oficiálním datem vydání Ensemble Berlin Prag nové album koncertně představil v Berlínské filharmonii. V Praze se koncertní křest 2CD uskuteční 7. března v rámci exkluzivního koncertu na Novoměstské radnici.

Zelenkovy sonáty patří k jeho „volné“ tvorbě, psané z nejvnitřnější potřeby, mimo veškeré oficiální závazky. Zelenka v nich jde až na samé hranice možností – jak po stránce technických nároků na interprety, tak z hlediska použitých kompozičních postupů a výrazových prostředků, včetně pozoruhodné architektury cyklu jako celku. Výsledek je velkolepý a fascinující; ve své komplexnosti a nadčasovosti snese srovnání snad jen se šesticí violoncellových suit J. S. Bacha. Když se tohoto skvostu chopí hudebníci otevřené mysli a kvalit hráčů Ensemble Berlin Prag (nota bene tři z nich jsou členy Berlínské filharmonie), nastává velký muzikantský svátek. Výjimečnost této nahrávky tkví ve spojení technických možností moderních nástrojů s hlubokým vhledem do barokní interpretace.

Zakládající člen souboru hobojista Vilém Veverka k tomu poznamenal: „Je to završeni našeho dlouholetého snažení a domnívám se, že skutečně jde o mimořádný počin. Osobně hodnotím tuto nahrávku jako nejzásadnější projekt, na kterém jsem se doposud podílel. Zažívám pocit čiré radosti z toho, že se tak náročná věc podařila úspěšně realizovat a věřím, že to bude i radostné obohacení pro posluchače." Hobojista Berlínské filharmonie a další zakládající člen Ensemble Berlin Prag Dominik Wollenweber k vydání alba dodal: "Byla to velmi intenzivní práce s lidmi, se kterými mám přátelský vztah. Ve studiu jsme si však nic nedarovali a nebylo vše zdaleka jednoduché, ale právě proto je výsledný snímek tak intenzivní a expresivní.“

Nahrávka vychází u vydavatelství Supraphon 19. ledna 2018 na 2CD i v digitálních formátech MP3, FLAC a Hi-Res. Pražský koncert s křtem alba, jenž se uskuteční pod záštitou velvyslance SRN Dr. Christopha Isranga, je naplánován na 7. března 2018 ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze.

ENSEMBLE BERLIN PRAG:
Dominik Wollenweber – hoboj, Vilém Veverka – hoboj, Jakub Černohorský – housle, Mor Biron – fagot, Barbara Maria Willi – cembalo, Ulrich Wolff – kontrabas. Odborný konzultant Reinhard Goebel

www.ensemble-berlin-prag.com

Připojené video