VYCHÁZÍ MADRIGALY BOHUSLAVA MARTINŮ

VE SKVĚLÉM PODÁNÍ MARTINŮ VOICES

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4237-2

Nová nahrávka sboru Martinů Voices vedeného Lukášem Vasilkem představuje komplet sborové tvorby, kterou Bohuslav Martinů zamýšlel pro komorní obsazení. Šest sborových cyklů (Čtyři písně o Marii, České madrigaly, Pět českých madrigalů, Tři písně posvátné, Petrklíč, Madrigaly) vznikalo v širokém rozmezí let 1934–1959 a poslední z nich skladatel dokončil jen krátce před svou smrtí. Spojuje je genialita a citlivost, s níž Bohuslav Martinů dokázal uchopit lidový text a vtisknout mu nový hudební tvar – prostý, živý i vznešený zároveň.

Lukáš Vasilek se s Martinů Voices od autografů propracovával co nejblíže ke skladatelovým záměrům, ve všech artikulačních a dynamických nuancích. Po vysoce ceněné sborové nahrávce kantát, které Vasilek realizoval pro Supraphon s Pražským filharmonickým sborem v roce 2016, tu máme další vhled do fascinujícího světa hudby Bohuslava Martinů.

Sbormistr Lukáš Vasilek k tomu dodal: „Komorní sbor Martinů Voices je soubor, který je velmi specifický a hudbou Bohuslava Martinů se opravdu poctivě a soustavně zabývá. Jeho dílo pravidelně zní na většině našich koncertů. Domníváme se tedy, že jsme díky naší interpretaci, která nevychází z nějaké dané tradice, přinesli něco nového. Dalším aspektem je fakt, že posluchači o Martinů komorní sborové tvorbě tolik nevědí. Nahrávek těchto cyklů není mnoho, jsou nedostupné, a já věřím, že se díky této nahrávce můžou konečně dostat do celého světa.“

Na nahrávce madrigalů Bohuslava Martinů se společně s Martinů Voices pod vedením Lukáše Vasilka podíleli houslista Jakub Fišer a klavírista Karel Košárek. Nahrávka vychází u Supraphonu 19. ledna 2018 na CD i v digitálních formátech MP3, FLAC a Hi-Res za podpory Nadace Bohuslava Martinů a Partnerství OSA.

Více o Martinů Voices:
facebook www.facebook.com/…61858854619/
web http://martinuvoices.cz/

Album obsahuje skladby: Madrigaly pro soprán sólo a smíšený sbor H 380, Petrklíč pro ženský sbor, housle a klavír H 348, České madrigaly pro smíšený sbor H 278, Tři písně posvátné pro ženský sbor a housle H 339, Čtyři písně o Marii pro smíšený sbor H 235, Pět českých madrigalů pro smíšený sbor H 321