DAGMAR PECKOVÁ

POKŘTILA CD A KNIHU

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4242-2

Mezzosopranistka Dagmar Pecková pokřtila 21. března 2018 v Rakouském kulturním fóru v Praze album s Písní o zemi Gustava Mahlera a knihu Dítě štěstěny.
Dagmar Pecková pokřtila svoji nahrávku Píseň o zemi, kterou natočila pod vedením dirigenta Petra Altrichtera. Vedle mezzosopránu Peckové na nahrávce díla Gustava Mahlera zaznívá tenor Richarda Samka. Součástí programu byla i prezentace knihy Pecková – Dítě štěstěny, která je jejím rozhovorem s houslistou a hudebním skladatelem Lukášem Kutou.

Peckové je již od počátku své mezinárodní dráhy spjata s dílem Mahlera. Dokládají to mimo jiné ceněné nahrávky s Jiřím Bělohlávkem a jeho PKF – Prague Philharmonia, které nahrála koncem devadesátých let u Supraphonu. „Poprvé jsem Píseň o zemi, dílo plné smutku a smířlivého odchodu z tohoto světa, interpretovala, když mi umírala matka. Bylo to s Českou filharmonií a s dirigentem Jiřím Bělohlávkem… Zřejmě jenom svým tehdejším rozpoložením jsem byla schopna pochopit a pojmout myšlenky, skrývající se ve zpívaném textu. Poprvé se mi na koncertním pódiu podařilo být médiem mezi skladatelem a posluchačem. A zcela jistě mi toto oduševnělé dílo pomohlo lépe pochopit odchod nejbližšího člověka," uvedla Pecková.

Píseň o zemi zpívala například v Paříži pod taktovkou Charlese Dutoita nebo s Clevelandským orchestrem pod vedením Christopha von Dohnányiho. „Nepřetržitě celých patnáct let jsem měla možnost se o věčný smutek, obsažený v tomto díle, dělit s publikem ve všech světových končinách," sdělila Pecková.
Kniha Pecková: Dítě štěstěny, kterou představila spolu s novou nahrávkou, je rozhovorem houslisty a hudebního skladatele Lukáše Kuty se světoznámou operní pěvkyní. „V knize trošku filozofuju nad úrovní opery, posláním opery i nad posláním mým jakožto divadelní umělkyně. Trošku filozofujeme nad hudbou vůbec. Udělala jsem i obrazovou přílohu fotografií a ke každé jsem napsala nějaký příběh," podotkla Pecková. Knihu vydalo nakladatelství Ar­go.