Archivovaná verze stránky, pokračujte prosím na aktuální web.

Jakub Hrůša

Jakub Hrůša (1981) se začal věnovat dirigování již během studia na gymnáziu jako klavírista a trombonista. Po maturitě byl přijat na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde dirigování studoval u Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Leoše Svárovského. Studia ukončil v roce 2004 absolventským koncertem se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu provedením symfonie Asrael Josefa Suka.

V roce 2000 se zúčastnil mezinárodní dirigentské soutěže Pražského jara, v níž získal čestné uznání poroty a další dvě ceny pro nejmladšího a nejúspěšnějšího českého kandidáta, 2003 se stal laureátem mezinárodní soutěže dirigentů "Lovro von Matačić" v chorvatském Záhřebu, kde poté vystoupil na koncertě vítězů se Záhřebskou filharmonií. V roce 2005 byl stážistou na Universität der Künste v Berlíně ve třídě Prof. Lutze Köhlera.

První dirigentské zkušenosti získal vedením Symfonického orchestru ZUŠ města Brna, roku 2002 se stal šéfdirigentem Pražského studentského orchestru, který řídil následující tři roky. Jakub Hrůša byl také dirigentem Českého studentského orchestru, s nímž slavnostně zakončil mezinárodní festival mladých orchestrů "Young Euro Classic 2003" v Berlíně.

Během studií na Akademii múzických umění Jakub Hrůša postupně spolupracoval mj. s Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice, Akademickými komorními sólisty, Talichovým komorním orchestrem, Plzeňskou filharmonií, Pražským komorním a Pražským filharmonickým sborem, Českým filharmonickým sborem a Státní filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, ad., pravidelněji pak s Pražskou komorní filharmonií a Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín.V letech 2002–2005 byl asistentem šéfdirigentů České filharmonie Vladimira Ashkenazyho a Zdeňka Mácala.

Na podzim 2004 debutoval se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a krátce nato s Českou filharmonií, s níž uzavřel 10. ročník Festivalu Bohuslava Martinů v Praze. V roce 2005 dirigoval Slovenskou filharmonii v Bratislavě a spolupracoval dále s Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi a Orchestra di Roma e del Lazio. Společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu poprvé vystoupil na festivalu Pražské jaro.

Jakub Hrůša se věnuje také opeře. V roce 2001 nastudoval ve světové premiéře dílo Marko Ivanoviče Dívka a smrt, spolupracuje s Národním divadlem v Praze.

Od počátku sezony 2005/06 působí jako šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, stal se hlavním dirigentem Pražské komorní filharmonie a asistentem šéfdirigenta Orchestre Philharmonique de Radio France Myung-Whun Chunga. V září 2006 poprvé vystoupil před japonským publikem s New Japan Philharmonic v Tokiu, následovaly koncerty s Orchestre du Capitole v Toulouse, Orquesta Sinfónica de Galícia ve Španělsku, Bournemouth Symphony Orchestra a BBC Symphony Orchestra v Londýně.  Následují další a další pozvání, např. od La Monnaie Orchestra v Bruselu a Deutsche Sinfonie-Orchestru v Berlíně, orchestrů v Cagliari, Budapešti, Trondheimu, Záhřebu, Bratislavě nebo na turné po Španělsku.

V dubnu 2006 uzavřel Jakub Hrůša exkluzivní nahrávací smlouvu se společností Supraphon Music. V současné době je zastupován významnou britskou agenturou IMG Artists.