Archivovaná verze stránky, pokračujte prosím na aktuální web.

Tomáš Jamník

Tomáš Jamník (*1985) pochází z učitelské rodiny, na violoncello začal hrát v pěti letech u profesora Mirko Škampy. Později pokračoval ve studiu na hudebním Gymnáziu Jana Nerudy v Praze pod společným vedením Mirko i Martina Škampy. Stal se úspěšným absolventem pražské Akademie múzických umění ve třídě Prof. Josefa Chuchro a svá studia završil na Hochschule für Musik und Theater v Lipsku u Prof. Peter Brunse a na Univesität der Künste v Berlíně u Prof. Jens Peter Maintze.

Pro začátek jeho uměleckého vývoje byla rozhodující spolupráce s Pražským studentským orchestrem pod vedením Mirko Škampy a taktovkou vynikajících dirigentů (např. Jakuba Hrůši, Marko Ivanoviće, Ondřeje Kukala), díky které získal cenné zkušenosti jako sólista na evropských pódiích v Německu, Francii, Slovinsku, Portugalsku a dalších zemích.

V roce 2006 se stal Tomáš Jamník vítězem 58. mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kde získal i spoustu dalších ocenění (Cena Českého rozhlasu, Cena Olega Podgorného, Cena Nadace Gideona Kleina, Cena Nadace Pro Harmonia Mundi, Cena Nadace Život Umělce aj.). V roce 2011 se stal finalistou a držitelem zvláštní ceny na soutěži Pierre Fourniere Award v Londýně.

Je často zván jako sólista k renomovaným orchestrům. V roce 2010 debutoval s Pražskou komorní filharmonií s Schumannovým violoncellovým koncertem pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši. V roce 2012 debutoval s Českou filharmonií a dirigentem Eliahu Inbalem s týmž programem. Vystoupil též v Izraeli (Jerusalem Symphony Orchestra), New Yorku (Orchestra of the Southern Finger Lakes) či Španělsku (Orquesta de Córdoba), kde přednesl Dvořákův Koncert h moll a Brahmsův Dvojkoncert a moll.

S komorním recitálem, především v duu s klavíristou Ivo Kahánkem, vystoupil na mnoha festivalech v Česku (Pražské Jaro), Německu (BASF Kammermusik Ludwigshafen), Itálii (Autunno Musicale Caserta), Švýcarsku (Ticino Musica), Japonsku (Kyoto International Music Students Festival). Věnuje se též komorní hře jako člen Dvořákova tria s houslistou Janem Fišer a Ivo Kahánkem.

Jeho debutové album s díly Janáčka, Martinů a Kabeláče z roku 2007, natočené společně s Ivo Kahánkem pro firmu Supraphon, bylo kritikou v časopise Harmonie označeno jako „český debut desetiletí“. V roce 2008 následovalo CD s díly Martinů, Sluky a Ebena. V roce 2010 natočil CD s kompletním dílem Antonína Dvořáka pro violoncello a orchestr se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Tomášem Netopilem. Dvořákův Koncert č. 1 A dur je zde natočen v nové verzi provedené Tomášem Jamníkem, čerpající převážně z orchestrace Jarmila Burghausera, avšak užívající nové střihy díla a originální znění violoncellového partu. Kromě exkluzivní spolupráce s firmou Supraphon pravidelně realizuje nahrávky také pro Český rozhlas (2009 Brittenova sonáta, 2010 Fišerova sonáta pro cello sólo).

V letech 2010 až 2012 byl členem Karajanovy akademie v Berlíně. Jako stipendista pod vedením Sira Simona Rattla absolvoval mnohé koncerty jako člen Berlínské filharmonie a účastnil se komorních recitálů. S klavíristou Leif Ove Andsnesem zahrál v roce 2011 Dvořákův klavírní kvintet č. 2 a kritika v Berliner Zeitung označila výkon jako “fenomenální”.

V současné době píše Tomáš Jamník disertační práci na téma Dvořákových violoncellových koncertů na pražské HAMU a pro školní rok 2012/2013 je asistentem Jense Petera Maintze na berlínské Univesität der Künste.