Archivovaná verze stránky, pokračujte prosím na aktuální web.

Roman Janál

Po absolvování plzeňské konzervatoře v oboru hry na housle byl přijat v roce 1985 do pěveckého oddělení Hudební akademie v Sofii, které ukončil v roce 1990. Již během studií hostoval na scéně Státní opery v Sofii (Don Giovanni, Eugen Oněgin, princ Tarquinius v Brittenově Zneuctění Lukrécie ) a účinkoval na místních komorních festivalech.

Po ukončení studií přijal své první angažmá v Banské Bystrici, odkud po půlročním působení přešel do Komorní opery (pozdější Opery Mozart) v Praze. V roce 1994 přijal hostování v plzeňské opeře (Piková dáma - Tomskij, Faust a Markétka - Valentin, Don Giovanni - Don Giovanni, Fidelio - Don Pizarro). Po úspěšném debutu ve Státní opeře Praha rolí Guglielma v Cosi fan tutte a Figara v Lazebníku sevillském byl v roce 1995 angažován jako sólista Státní opery. V roce 1997 se stal sólistou Národního divadla, kde nastudoval mnoho rolí domácího světového repertoáru, např. Grégoria v Romeovi a Julii, Figara v Lazebníku sevillském, Escamilla v Carmen, roli Polluxe v barokní tragedii Iyrique Castor et Pollux, roli Alexandra v Martinů komické aktovce Dvakrát Alexandr, titulní part v Mozartově Donu Giovannim. Výčet rolí zahrnuje dále Silvia v Komediantech, Conte Almavivu ve Figarově svatbě, Germonta v Traviatě, Vladislava v Daliborovi, aj. S Národním divadlem absolvoval řadu zahraničních zájezdů, např. do Japonska, Hongkongu, Francie, Německa.

Roman Janál s úspěchem vystupuje na domácích i zahraničních festivalech: Pražský podzim, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Festival Pontes, Dny B. Martinů v Londýně s Jiřím Bělohlávkem a orchestrem BBC, Europalia Brusel, Festival B. Martinů v Amsterdamu. Spolupracuje s domácími i zahraničními hudebními tělesy - PKF, FOK, Česká filharmonie, SOČR, aj.

Od roku 1984 spolupracuje s Čs. rozhlasem, kde natočil řadu kompaktních disků operních árií i písňových cyklů současných českých autorů (W. A. Mozart - Highlights from Don Giovanni and Die Zauberflöte, orch. Virtuosi di Praga / Lupulus, D. Dvořák -Te Deum, SOCR, dir. Vl. Válek / Clarton a A. Dvořák -Cigánské melodie / Clarton aj.). Z rozhlasových nahrávek vyšlo profilové operní album, na němž zpívá árie z oper W. A. Mozarta, L. van Beethovena, G. Verdiho, B. Smetany a dalších.
Byl hostem řady mimopražských divadelních scén (např. Opava, Plzeň), s interpretací koncertní a písňové tvorby vystoupil na mnoha domácích koncertních pódiích (Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Ostrava, Tumov). V listopadu 1995 se stal absolutním vítězem mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Od roku 1995 působí na pražské konzervatoři jako pěvecký pedagog.

Roman Janál je držitelem prestižní Ceny Thálie za rok 1999, za roli Polluxe v inscenaci Rameauvy opery "Castor a Pollux" v Národním divadle.