Archivovaná verze stránky, pokračujte prosím na aktuální web.

Petra Janů

Petra Janů (vlastním jménem Jana Petrů ) se narodila v roce 1952 v Praze. Již od malička se věnovala zpěvu (zpívala ve sboru) a od roku 1972 působila v Semaforu, např. ve hrách Zuzana v lázni nebo Kytice.

Po odchodu ze Semaforu (1977) se seznámila s Michalem Zelenkou, který se stal jejím manažerem a v roce 1978 dokonce jejím manželem.

V roce 1977 působila ve skupině Pro-rock, se kterou natočila své první album Motorest. Ve stejném roce získala bronzovou příčku v anketě Zlatý slavík a o rok později se stala stříbrnou slavicí. Další její album neslo název Exploduj (1979) a o tři roky později Já-My (1982).

Roku 1984 vydala album 12 Famous And Awarded Movie Songs, na němž byly filmové písně oceněné americkými Oscary. Později pro ni některé písně skládal Petr Janda (Olympic), např. Jedeme dál nebo Není nám už sedmnáct.

V osmdesátých letech také spolupracovala s Ondřejem Soukupem, se kterým natočila např. písně Vůně párků nebo Promítám. V roce 1987 se stala poprve Zlatou slavicí (celkem toto ocenění získala třikrát).

V 90. letech se Petra Janů objevila i v některých muzikálech, jako např. Bídníci, 451 stupňů Fahrenheita nebo Sny svatojánských nocí. V roce 1999 si zahrála královnu v muzikálu Janka Ledeckého Hamlet. Petra Janů se také objevila ve dvou filmech (Koncert a Můj hříšný muž).

Poslední album Petry Janů, které vyšlo u vydavatelství Supraphon Music je 2CD největších hitů nazvané Já jsem, jaká jsem – za něj převzala v dubnu roku 2007 Zlatou desku.