Archivovaná verze stránky, pokračujte prosím na aktuální web.

GIPSY.CZ jsou zpět s novým albem DESPERADO!

Poslechněte si ukázku z prvního singlu...

 

Ve stylu "mexcikánského" westernu přichází třetí album Gipsy.cz Desperado (SU 6061-2)!

Po třech letech uvádí Radek Banga a Gipsy.cz novinkové album. Desperado vydává SUPRAPHON 22. dubna.

Těžko předpokládat, že Radek Banga a jeho kolegové provedou zásadní hudební změnu, nemají ostatně proč. Jejich předchozí muzika byla velmi úspěšná doma i v zahraničí, ale hlavně ji tak stále cítí. Je to world music s prvky popu, rapu, hip hopu, breakbeatu a dalších stylů "Album vznikalo tři roky a každý rok představoval jednu fázi. Právě proto je na albu znát, jak se zvuk vyvíjí z jednoho druhu do jiného. Celé album vznikalo v mém vlastním malém studiu Bangatone, o produkci jsem se postaral zcela sám, konečně…," dodává Radek Banga.

Časový odstup od minulých alb přinesl nejvyšší možnou míru svobody v podobě domácího studia a stoprocentní odpovědnosti za výsledek. Objevily se nové zvukové moduly s nabídkou rytmických fajnovostí a nejrůznějších efektů. Kytary, housle, basa či akordeon jsou však trvale platné, protože vysamplovat se dá mnohé, ale srdce ne. "Nejtěžší je napsat něco, když na to nemá člověk vůbec náladu. Jakmile ale přichází Múza, vše se zdá být jednoduché. Jako by se písnička psala sama, jako bych byl jenom filtr a nechal se ovládat cizí silou..."komentuje Banga svoji vlastní tvorbu.

Od praštěného filmového Intra až k (nesexuálnímu!) bonusu Kdo jebá, ten jebá jde o lehce bláznivou procházku těžce bláznivým světem.

Singlový Desperado je hitová hříčka, která se nese v rytmu reggae a přitom neztrácí romský feeling… "Desperado je osobní výpověď. Říká, že nic není takové, jaké se to na první pohled zdá. V podstatě jsem tím chtěl poukázat na lidské předsudky, jak rychle soudíme někoho, koho vůbec neznáme a jak málo stačí, abychom podlehli vlivu médií. Známe to všichni - politik, co se tváří mile a maže nám med kolem huby, ovšem v pozadí je korupce, lži a podvody… písnička Desperado je příběh lidí, jak se mýlíme a jsme sami překvapeni, když to zjistíme...", dodává k textu titulní písničky Radek Banga.

Další skladba Poslední čorka líčí špatný začátek ještě horšího konce. Balada Čhaje čhaje říká, že láska je dřina a skladba U la la konstatuje, že stojí za to jí hledat. Typicky rapové Aha! a k tanci vyzývající More let´s go se v pohodě doplňují s klukovským Hraním v altánu i Černým gádžem o šanci společně leccos dokázat.Na otázku, která písnička z nového alba je pro Gipsy.cz tou největší srdcovkou Radek Banga uvádí: "Určitě je to píseň Mlíko a med. Spoustu lidí by se domnívalo, že se jedná o písničku, která vychází z mého dětství, ale jsou na omylu. Je to zkušenost mnoha dětí v naší "krásně ideální" společnosti, nejde jen o to, že mnoho otců je závislých na alkoholu, ale i o to, jak málo si rodiče všímají svých dětí. Chodíme do práce, život jede na autopilota a dítě najednou vyroste. Kde jsme byli? Najednou je z kluka kriminálník nebo narkoman a my ho viníme, ovšem nemáme na tom my sami obrovský kus viny? Všímali jsme si dost svých dětí? Nebo jsme prostě jen tvrdě pracovali? A co vlastně je v životě tím podstatným…?"

Gipsy.cz jsou balkánská jízda i romský sentiment, ventilovaná naštvanost i překvapivá nostalgie, přidrzlost i ryzí romantika. Banga se potřebně vydýchal z mediálního kolotoče, s Vojtou Lavičkou a bratry Surmaji povylezli ze žánrové škatulky a nabízejí ironický nadhled i vážný názor, atraktivně zabalené do hudebně aktuální podoby!

Album Gipsy.cz Desperado již v pátek 22. 4. 2011!


Koncerty:

19.04.   Praha-O2 Arena, v rámci charitativního koncertu TV Nova
27.04.   Praha - areál Gutovka, Praha 10 - Den Země
06.05.   Berlin (DE) - Aufbauhaus
21.05.   Náchod - "Den s primátorem", areál pivovaru
22.05.   Orlová - festival
28. 05.  Hradec Králové, Festival Na Břehu
29.05.   Praha, Festival Mezi ploty
04.06.   Dresden (DE) - Kirchentag
25.06.   Praha, United Islands
29.06.   Sopron (HU) Volt festival
07.07.  Wroclaw (PL) - Brave festival
09.07.   Gdansk-Sopot (PL) festival  "Okno na Świat"
16. 07.  Točník, České Hrady
17. 07.  Trebišov (SK) - Gypsyfest 
23. 07.  Švihov, České Hrady
29. 07.  Malá Skála, Benátská noc
30. 07.  Kunětická Hora, České Hrady
06.08.   Štíty u Šumperka - open air 
13. 08.  Hradec nad Moravicí, Moravské Hrady
20. 08.  Festival Okoř
27. 08.  Valtice, Moravské Hrady
17. 09.  Beroun - Festival Letorosty
24. 09.  Černá hora u Brna, areál pivovaru

Pravidelně aktualizované informace naleznete na:  www.gipsy.cz.

Koncertní zastoupení Live Production: www.liveproduction.cz