Archivovaná verze stránky, pokračujte prosím na aktuální web.

Jiřina Bohdalová

Vystudovala DAMU a začínala po boku Jana Wericha v ABC a posléze v Městských divadlech pražských. Od roku 1967 byla členkou Divadla na Vinohradech. Roku 1985 byla jmenována Zasloužilou umělkyní.

Úspěšná byla její spolupráce s Československou a následně Českou televizí. Spolu s Vladimírem Dvořákem uváděla oblíbené Televarieté kde také účinkovala v komických scénkách. Jiřina Bohdalová natočila i řadu úspěšných televizních inscenací, které i s odstupem času patří k tomu nejlepšímu z české televizní zábavy.
Z řady filmů, které natočila, jmenujme například Ucho, Dáma na kolejích, Ženu ani květinou neuhodiš, Bílá paní, Světáci a Českým lvem oceněný film Fany.

Také účinkovala v televizních seriálech, např. Muž na radnici, My všichni školou povinní, Chalupáři…

Jiřina Bohdalová je oblíbenou vypravěčkou dětských pohádek a televizních večerníčků.V anketě populárních osobností televizní obrazovky Týtý - bývá již pravidelně oceňována jako neojblíbenější herečka.

S vydavatelství Supraphon začala Jiřina Bohdalová spolupracovat od roku 1970, kdy nahrála první gramofonovou desku : Povídání z pařezové chaloupky (Křemílek a Vochomůrka) spisovatele Václava Čtvrtka. Tyto nahrávky se staly klasikou v žánru mluveného slova na zvukových nosičích a prodávají se přes třicet let. V roce 2000 obdržela Jiřina Bohdalová od Supraphonu multi-platinovou desku za nepřekonatelných 430.000 prodaných LP,CD, MC .

V posledních letech realizovala nové nahrávky povídání o Rákosníčkovi a do zvukové podoby převedla cenou Albatrosu oceněnou knížku Pavla Šruta Pavouček Pája.