OLDŘICH VESELÝ

ČERNÝ RACEK / TO NEJLEPŠÍ

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6537-2

K nedožitým sedmdesátým narozeninám Oldřicha Veselého vydává Supraphon album pojmenované Černý racek / To nejlepší. Poctou mimořádnému talentu brněnského rockera je tato kompilace šestnácti skladeb z let 1968 až 2011, představujících ho jako skladatele kultovních písní pro Synkopy 61 / Synkopy, ale především jako jejich pěveckého interpreta v různých kapelových sestavách, včetně Blue Effektu.

Veselého silné melodické nápady, občas koketující s motivy klasické hudby, často zařaditelné do kategorie kvalitního art rocku a vždycky nesoucí pečeť jeho schopnosti procítění, nepochybně patří k tomu nejlepšímu, co u nás v tomto oboru vzniklo. Také jeho instrumentální zdatnost, kombinovaná s vytouženým zvukem kvalitních varhan a pozdějším umným využitím elektroniky, je pozoruhodná. Přidejme k tomu jeho zásadní vokální „brněnskost“, tedy zvláštní talent podat témata svérázně, nevykalkulovaně, mužně pateticky. Ve spojení s výraznými texty Milana Hanáka nebo Pavla Vrby vznikaly kompozice vícevrstevné, vícedílné, občas mnohaminutové, ale nikdy nudící. V jeho tvorbě v různých etapách snad můžeme vystopovat inspiraci Uriah Heep, Yes nebo Genesis, ale ve výsledku je tam vždycky zásadní poznávací znamení Oldřich Veselý. Skladatel a zpěvák od pánaboha, upřímný člověk a jedna z možná poněkud nenápadně, ale trvale zářících hvězd našeho rocku.

Posluchači se mohou těšit na nový zvukový remastering Miloše Makovského. Album obsahuje nahrávky z katalogů firem Supraphon, Panton, Opus, FT Records, Disk Systems a z archivu Českého rozhlasu. Naleznete zde také výpravný booklet se vzpomínkovým textem Petra Gratiase, kompletní diskografií a archivními fotografiemi.

„Osud nedopřál Olinu Veselému dosáhnout letošní listopadové sedmdesátky. Na titulu alba je – narozený 13. – symbolicky v tramvaji č. 13. Ta šalina už nejezdí, on už s námi není,“
dodává k titulní fotografii také nedávno zesnulého Jefa Kratochvíla editor kompilace Karel Deniš.

K výročí nedožitých sedmdesátin Veselého se 13. listopadu v pražském divadle Hybernia koná koncert s názvem Černý racek a ti druzí. Připomíná jubileum nejen Oldřicha Veselého, ale i nedožité výročí jeho spoluhráče, baskytaristy Synkop 61 Jana Čarvaše a zpěváka Boba Frídla, kteří se narodili ve stejný den. Vystoupí zde Synkopy 61, Lešek Semelka & S.L.S a Martha a Tena s Proffessorem.

Album Černý racek / To nejlepší vydává Supraphon na CD i digitálně 19. října 2018.