i FLAUTISTI

NOVÉ ALBUM K 10. VÝROČÍ

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4254-2

Soubor i Flautisti – The London Recorder Quartet se dal dohromady na londýnské Royal College of Music a již v roce 2009.

„Pojmenování i Flautisti nám připadalo úderné a charakterizovalo nás coby flétnistky,“ vysvětluje jedna z členek Ilona Veselovská a ještě dodává: „ Jedna z nás je z Rakouska, druhá z Anglie, další flétnistky jsou z České republiky… je jasné, že organizace zkoušek a koncertů je tím pádem náročnější a přitom nemáme žádného frontamana. Všechny jsme si navzájem rovnocenné!“

Formace i Flautisti – The London Recorder Quartet nemohla snad vzniknout ani jinde než v Anglii. Vždyť právě Anglie je kolébkou takzvaných „consortů“, tedy ansámblů složených ze stejných nástrojů, ovšem různých rozsahů. Ve výsledku jde o pastvu nejen pro uši, ale i pro oči, neboť některé zobcové flétny mají skutečně roztodivné tvary. Jsou tak podobny londýnské architektuře a vůbec londýnskému koloritu, který i Flautisti ponouká k tomu, aby hledaly svůj repertoár napříč věky i národy – mezi 14. a 21. stoletím, mezi Moravou a Belgií, Anglií a Německem. „Chceme ukázat, že flétna není jen jakýsi startovací nástroj mnoha hudebníků, ale že se s ní dají dělat opravdu velké věci,“ dodala Ilona Veselovská.

Mezi „své“ autory i Flautisti řadí i takové skladatelské celebrity jako Tarik O'Regan či Nathan Theodoulou. Soubor vystoupil na renomovaných festivalech a jeho členky vedly mistrovské kursy ve Velké Británii, Německu, Švýcarsku, Rakousku a České republice. Flétnistky několikrát nadchly i rozhlasové posluchače v živém vysílání na BBC Radio 3 a BBC Radio 4.
Své desáté narozeniny členky i Flautisti – The London Recorder Quartet oslavují právě touto nahrávkou – s deseti skladbami, s nimiž slaví úspěchy na koncertních pódiích. Středověk a baroko se tady zcela organicky setkává se strhujícími rytmy balkánské lidové hudby a se světem soudobým. Ovšem této moderny není třeba se bát: i Flautisti nám představují (povětšinou ve světové premiéře) hudbu krásnou, srozumitelnou, často až chytlavou.

i Flautisti – The London Recorder Quartet vydá u Supraphonu v pátek 11. ledna 2019 své nové album a posluchače na něm vezme na vzrušující hudební výlet – od středověku do současnosti – z Afriky přes Japonsko až na Balkán. Zároveň tak připomene tímto albem i 10. výročí svého vzniku.

Soubor i Flautisti – The London Recorder Quartet tvoří:
Jitka Konečná, Doris Kitzmantel, Ilona Veselovská, YU-Ching Chad

KONCERTY 2019

12. ledna
Koncert a seminář pro pedagogy v oblasti souborové hry, akreditace MŠMT
ZUŠ Taussigov Praha/ Česká Republika

30. března
KONCERT – Douce dame jolie
Barmherzige Schwestern Linz – SCHWESTERNKIRCHE
Seilerstätte 4, Linz / Rakousko

31. března
KONCERT – Douce dame jolie
Pfarre Liebenau, Pfarrsaal
4252 Liebenau / Rakousko

10. května
Koncert a seminář pro pedagogy v oblasti souborové hry, akreditace MŠMT
ZUŠ Oslavany u Brna / Česká Republika

8. června
KONCERT – Douce dame jolie
Cafe im Wittnerhof cooperation with Musik aktuell
2440 Gramatneusiedl / Rakousko

14. – 27. říjen
Koncertní turné, přednášky, workshopy – Douce dame jolie
Taiwan

www.iflautisti.com

Připojené video