MAGICKÝ HLAS REBELKY

VYŠEL SOUNDTRACK K DOKUMENTU O MARTĚ KUBIŠOVÉ

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6277-2

Celovečerní film režisérky Olgy Sommerové Magický hlas rebelky, který vypráví životní příběh legendy české populární hudby Marty Kubišové, uvidí první diváci na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a do kin v České republice přichází od 17. července.

V těchto dnech se již prodává soundtrack z tohoto filmu, který obsahuje celkem 23 písní, včetně premiérového duetu Marty Kubišové s Anetou Langerovou Život není pes.
Malým průvodce albem přibližuje osudy písní, které jsou nedílnou součástí celovečerního fil­mu.

Marta Kubišová Magický hlas rebelky
PRŮVODCE ALBEM:
1. Já chci být volná (s Anetou Langerovou
Titulní píseň z komorního muzikálu Touha jménem Einodis, uvedeného na Letní scéně Divadla Ungelt. Premiéru měl 19. června 2013.

2. Chci právo trubky mít
Píseň autorů Jindřicha Brabce a Pavla Vrby z LP desky Golden Kids Music Box No. 1, která byla průřezem repertoáru jejich koncertního programu. Píseň vznikla 26. května 1969.

3. Depeše
Jedna z prvních písní začínajícího (a tehdy ještě neznámého autora písní) hitmakera Karla Svobody. Text napsal Ivo Rožek, z technického personálu Rokoka. Píseň vznikla 10. 11. 1966.

4. Nechte zvony znít
Píseň Karla Svobody a Zdeňka Rytíře, kde Martu doprovází beatová skupina Mefisto, sólo na trubku hraje Václav Hybš. Sbory natočilo duo Irena a Olga (mnohem později Matušková). Zazněla v představení Divadla Rokoko Listy důvěrné. Píseň vznikla 4. října 1967.

5. S nebývalou ochotou (Walkin´ Back To Happiness)
Písnička z repertoáru Helen Shapiro, která byla natočena pro televizní seriál Píseň pro Rudolfa III. Původně text této píseň napsal Eduard Krečmar pro skupinu Sputnici. Pro Martu ji přepsal. Píseň vznikla 30. 6. 1966.

6. Loudá se půlměsíc (Ange est venu)
Píseň pro Martu vybral Josef Vobruba s Karlem Krautgartnerem a je dodnes na koncertech velmi žádaná. První skutečný hit Marty po příchodu z Plzně do Prahy. Píseň vznikla 26. ledna 1965.

7. Magdalena (Aleluya)
Píseň z první LP desky Songy a balady. Deska vyšla v létě 1969 a byla okamžitě rozebrána. Text napsal Jan Schneider a byla to jejich poslední společná píseň před jeho emigrací a Martiným zákazem. Píseň vznikla 9. 12. 1968.

8. Nepiš dál
Píseň autorů Ladislava Štaidla a Karla Gotta (otextoval Rostislav Černý a Jiří Štaidl), kde Martu doprovází Rytmická skupina Divadla Apollo. Marta zpívá na první dobu, ač to sama cítila synkopicky, ale po předzpívání Karlem Gottem to zvládla bravurně.

9. Hej, pane zajíci! (s Helenou Vondráčkovou)
Textař písně Jan Schneider v bookletu „Zlatá šedesátá“ vzpomíná: „Patří také k těm neviňoučkým, nad nimiž si cenzor nemusel lámat hlavu. Ačkoli asi marně pátral, kdo je to ten ZAJÍC. Co když je to nebezpečně zamaskovaný pseudonym? Nemaskuje se tím směšným knírem? Kdyby se mě soudruzi z Hlavní správy tiskového dohledu ministerstva vnitra zeptali, bez mučení bych jim to prozradil. K rozverné melodii Bohuslava Ondráčka, předurčené stát se hitem, se musel napsat rozverný text. V té době začal můj textařský kamarád Zdeněk nosit takový frajersky komický knírek. A tak Helena s Martou v písničce neodbytnému zajíci zpívají: „Nedělej Rytíře, plat máš dva halíře!“ Jenže velké písmeno se nedá zazpívat, ani velké R ne. A tak nikomu nedošlo, že ten zajíc se vlastně jmenuje Zdeněk, Zdeněk Rytíř. A ten to ví a chlubí se tím do dneška, neboť který textař se stal modelem písničkové postavy a ještě ke všemu v textu, který si sám nenapsal? Za to, že se právě tato písnička dostala až do pařížské Olympie, za to ovšem Zdeněk nemůže. Ale ani já ne, i když jsem ji textoval. Jenže – česky. Nevadí, byl to hit. Jeden z mnoha, které vytvořil Bohuslav Ondráček.“

10. Už se léto schovává (Playing Solitaire With My Memories)
Krásná a poněkud nedoceněná píseň s českým textem Eduarda Krečmara. Natočená 5. ledna 1970 pro festival ve Splitu. Jeden z posledních singlů před zákazem Marty. Natočena 5. ledna 1970.

11. Cesta
Píseň autorů Jindřicha Brabce a Petra Rady (stejný tým jako Modlitba pro Martu) byla podle kritiků vyhodnocena jako jedna z nejlepších v roce 1968. Soutěžila s ní na Bratislavské lyře a vyhrála.

12. Modlitba pro Martu
23. srpna 1968 Marta tajně natočila píseň Modlitba pro Martu, původně z TV seriálu Píseň pro Rudolfa III. Svým obsahem se náhle stala trpce aktuální. Lidé ji přijali za národní protestsong, který byl i neoficiální hymnou politického převratu v roce 1989.

13. Proudy (Prove It)
Píseň s českým textem Zdeňka Rytíře z repertoáru Arethy Franklin, zpěvačky, kterou má Marta velice ráda a sestavila její výběrové LP pro Supraphon roku 1969. Také z alba Songy a balady.

14. Hej, Jude (Hey, Jude)
Stejnojmenný hit skupiny Beatles s českým textem Zdeňka Rytíře. Snímek opět z legendárního alba Songy a balady, kde byl písní číslo 1.

15. Mamá (When My Dollies Have Babies)
Emotivní píseň z repertoáru Cher (nazpívala ji v roce 1967), melodii napsal její tehdejší manžel S. Bonno, u nás vyšla na albu Songy a balady s krásným textem Eduarda Krečmara. Jan Němec píseň také emotivně ztvárnil v hudebním TV medailonku Proudy lásku odnesou v roce 1969.

16. Ring-o-ding
Autor hudby Boban Ondráček byl prvním skladatelem Marty Kubišové už v plzeňském divadle Alfa. Následně s ní přešel do Rokoka a poté pokračovali ve spolupráci v Golden Kids.

17. Denně čekám (Anyone Who Had A Heart)
Velký hit 60. let z pera Burta Bacharache od britské Dusty Springfield. Českou verzi přebásnil Pavel Vrba.

18. Šlechtici (s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou)
Píseň autorů Angela Michajlova a Eduarda Krečmara poprvé zazněla v TV pořadu Europarty v roce 1969.

19. Lampa
Hudba Boban Ondráček, text Pavel Vrba. Zpověď – šanson prostitutky, který uchvátil i nečekaným využitím cimbálu v aranži písně… Marta si k písni vytvořila choreografii, kterou předvedla také na MIDEM v Cannes 1968.

20. Tajuplnej hráč
Písnička z roku 1967 (autoři Karel Svoboda a Ivo Fischer) z představení Listy důvěrné v Divadle Rokoko.

21. Dobrodružství s bohem Panem (Greensleeves)
Tento traditional otextoval český básník, prozaik, textař, herec, scenárista, moderátor a cimrmanolog Miloň Čepelka. Další nahrávka z alba Songy a balady. Marta si tuhle píseň vybrala pro své první vystoupení v divadle Ypsilon v září 1989, kde byla nečekaným hostem.

22. Vyznání
Píseň Karla Štolby s textem Marty Skarlandtové z roku 2010 je opravdovým vyznáním Marty Kubišové…

23. Život není pes (s Anetou Langerovou)
Duet Marty Kubišové s Anetou Langerovou (hudba Petr Malásek, text Václav Kopta) je žhavou novinkou, která lehce navazuje na jejich spolupráci z roku 2013 při muzikálu Touha jménem Einodis.

Připojené video