VILÉM VEVERKA

PODZIMNÍ TURNÉ

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4188-2

Hobojista Vilém Veverka se svým Ultimate W Bandem se koncem září vydává pod názvem (Ba)Rock Goes To Hollywood na podzimní turné. Posluchači se mohou těšit na program, jaký se u nás na klasických koncertních pódiích objevuje stále jen sporadicky. „Náš speciální crossover styl rozvíjíme již několik let a směřujeme ho k vydání alba v roce 2020. S radostí vybočujeme z běžných hudebních schémat, jaké mají koncerty vážné hudby. Snažíme se o osobitou konfrontaci stylů a žánrů. Inspiraci jsem například našel v tvorbě legendy slovenské rockové a jazzové scény Mariána Vargy. Na našem podzimním turné zazní i řada nových děl – jako je art rocková kompozice Martina Hyblera nazvaná BestBeatVivaldi. Vedle neortodoxní interpretace barokní hudby Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastiana Bacha zazní i opusy Josefa Vejvody, Astora Piazzoly či také Ennia Morriconeho,” představil obsah koncertů Vilém Veverka.

Koncerty (Ba)Rock Goes To Hollywood se uskuteční v těchto termínech: 25. září – Městské divadlo Jablonec; 30. září – Měšťanská beseda Plzeň; 18. listopadu – Mercedes fórum Praha; 27. listopadu – Reduta Olomouc. Speciálním hostem pražského koncertu bude smíšený sbor Notre Dame, jenž působí v chrámu Matky Boží před Týnem v Praze.

Vedle zmíněných crossoverových koncertů bude Vilém Veverka vystupovat na dvou klubových koncertech s populárním skladatelem a klavíristou Zdeňkem Mertou: 24. září na palubě Kamina boat Praha na smíchovské náplavce a 9. října ve studiu Českého rozhlasu v Českých Budějovicích. Představí se také v cyklu Janáčkovy Filharmonie Ostrava v rámci koncertu, který se uskuteční 7. října se souborem Benda Quartet. Sólově Vilém Veverka vystoupí 17. října v cyklu Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, kde s dirigentem Leošem Svárovským provedou Koncert pro hoboj a orchestr Bohuslava Martinů.

Příznivci Viléma Veverky si jistě nenechají ujít jeho již tradiční podzimní koncert v pražské Novoměstské radnici, jenž se letos uskuteční 5. listopadu v tandemu se skvělým klavíristou Martinem Kasíkem. I během nastávajícího období Vilém Veverka dál pokračuje v úspěšné koncertní sérii Impressions s harfenistkou Kateřinou Englichovou. V prosinci se Veverka představí v rámci koncertní řady s předním německým komorním orchestrem Württembergisches Kammerorchester, kde provedou koncert od Ralpha Vaughna Williamse.

www.vilemveverka.cz

Vilém Veverka patří k nejrespekto­vanějším českým interpretům. Absolvoval Pražskou konzervatoř (F. X. Thuri), Akademii múzických umění v Praze (Liběna Séquardtová) a opakovaně se účastnil kurzů významného francouzského hobojisty Jeana-Louise Capezzaliho. Zásadním impulzem v jeho uměleckém rozvoji však bylo účinkování v Gustav Mahler Jugend Orchester a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. Jeho profesní rozvoj obohatilo i působení v Berlínské filharmonii (stipendista Karajanovy nadace). Zvítězil v jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží – Sony Music Foundation (Tokio, 2003). Spolupracuje s významnými českými i zahraničními orchestry. Jeho interpretační všestrannost podtrhuje nejen první česká kompletní nahrávka Dvanácti fantazií pro hoboj sólo Georga Philippa Telemanna (Supraphon), ale také první souborné provedení Triových sonát Jana Dismase Zelenky s Ensemble Berlin-Prag, který v roce 2011 spolu se členy Berlínské filharmonie založil. Vilém Veverka je i primáriem souboru PhilHarmonia Octet a ambasadorem francouzské firmy Buffet-Crampon. V září roku 2015 vydal s Ensemble 18+ další, v pořadí třetí sólové album Oboe Concertos – koncerty J. S. Bacha, A. Vivaldiho a G. Ph. Telemanna. Výsledkem spolupráce s harfenistkou Kateřinou Englichovou je vysoce ceněné album Impressions. Prozatím nejnovějším je dvojalbum triových sonát J. D. Zelenky, které Veverka nahrál společně se členy Berlínské filharmonie (Ensemble Berlin-Prag).

Diskografie Viléma Veverky: https://www.supraphonline.cz/…ilem-veverka