Botanical Sessions #1

Never Sol, Viah

V nové koncertní sérii Botanical Sessions představujeme hudební tvorbu mladé generace českých hudebnic a hudebníků v magickém prostředí tropických skleníků a dalších lokalit, kterým vládnou rostliny.

Vůbec poprvé vás přivítáme 20. prosince 2019 od 19 hodin v žižkovském Hænke, kde se představí uskupení Viah v čele se zpěvačkou a performerkou Huyen Vi Tranovou a Never Sol aka Sára Vondrášková, která je taktéž hudební kurátorkou celé série. “Už dlouho jsem sama jako interpretka toužila po existenci podobné hudební platformy. Díky spolupráci s Hænke a dalšími se nám doufám podaří vytvořit tuzemským hudebníkům kvalitní zvukový a obrazový záznam koncertní podoby jejich tvorby, který jim později bude moci sloužit k propagaci svého projektu v ČR i v zahraničí,” vysvětluje vznik Botanical Sessions Sára Vondrášková.

Botanical Sessions je nová koncertní série, která se zaměřuje na podporu a rozkvět české nezávislé hudební scény a její přibližování s dalšími uměleckými obory. Zasazená do estetiky tropických skleníků a dalších lokalit, kterým vládnou rostliny, jejím cílem je představit hudební tvorbu mladé generace českých hudebnic a hudebníků v netradičním prostředí. Z těchto živých vystoupení bude pořizován kvalitní audiovizuální záznam: ten následně poslouží jako profesionální prezentace pro jednotlivé aktéry a přenese jedinečnou atmosféru koncertů širšímu spektru publika.

Dramaturgie celé koncertní série, kterou má na starosti zpěvačka a hudebnice Sára Vondrášková, je soustředěna kolem nastupující generace umělkyň a umělců, jejichž individuální tvorba vyjadřuje určitou reflexi nad současnou situací ve společnosti a v komunitách, ze kterých pochází. “Nápad vzešel z vlastní potřeby a zkušenosti. Scházelo mi video z koncertu, nějaký záznam toho, jak live provedení mé hudby zní a vypadá. Takový záznam je dnes už neodmyslitelná součást prezentace hudebníků jak pro posluchače tak pro různé festivaly, kluby a turné – každý potřebuje vidět a slyšet jak zníte naživo, pokud vás zve hrát. Pak mi záhy došlo, že to, co potřebuji já, by mohlo pomoct dalším přátelům z kapel kolem mě a vlastně každému mladému projektu u nás, pocítila jsem touhu něco takového kapelám zprostředkovávat s tím, že vizuál bude dost určovat prostředí, ve kterém se live sessions budou konat. Každý hudebník a kapela dnes potřebuje obrazově i zvukově kvalitní záznam své live performance, a jelikož bývá pro začínající a mladé kapely tento typ záznamu těžké pořídit – ať už jsou důvody jakékoliv, napadlo nás vytvořit platformu, která jim s tímto bude pomáhat,” doplňuje Never Sol. O estetickou stránku videí se postará nadějná vizuální umělkyně Anežka Horová, grafický design a vizuální identitu zajistí v Amsterodamu žijící designérka Jolana Sýkorová.

Předprodej na koncert v síti GoOut startuje 21. listopadu v pravé poledne.
Limitovaná kapacita 30 míst.

Pořádá Hænke & Altenburg 1964 za podpory Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR.
_____

20.12.2019, 19:00
Hænke Botanical Lab
Chvalova 12, Praha 3 – Žižkov 130 00
FB event: https://www.facebook.com/…80608651372/
Předprodej: https://goout.net/…er-sol/kcqf/ (bude spuštěno 21.11.2019 v 12:00)
Cena vstupenky: 450Kč, v ceně vstupenky je drink a malé občerstvení
Fotky a vizuál ke stažení zde: https://www.dropbox.com/…aJ-tCkkfibNa?dl=0

www.haenke.cz
https://www.altenburg1964.cz
www.neversol.cz
https://viah.site

VIAH

Zpěvačka se dle svých slov snaží nabourávat mýtus, že introvertní hlasy jsou slabé – a daří se jí to. Její elektropopový projekt Viah se na české scéně objevil náhle, ale s o to větší razancí. Na nahrávce Tears of a Giant, kterou produkoval hudebník a producent Jiří Burian zpívá Viah o ‚křehce-mileniálských‘ tématech, jako je toxicita prostředí sociálních sítí nebo poznávání svojí duše, a kombinuje postupy avantgardního popu s melancholickými klavírními melodiemi a prvky experimentální elektroniky. Nebývale sebevědomý a dotažený debut přinesl Viah mj. vítězství v hudebně-exportní soutěži Radia Wave Czeching.

NEVER SOL

“Valící se průsvitná látka podsvícená tím nejjasnějším měsícem. Měníme kůži a zůstáváme stejní. Never Sol jemně prodýchává tyto skutečnosti do vrstev hlasu a syntetických instrumentací a úzkými prsty tahá za provázky z chmýří větvícího se z našich pulzujících svalových motorů.”
Tom Tom Magazine

Melancholické syntezátorové zvukové vrstvy, snové melodie zahalené tunou reverbu a silný zároveň křehký hlas. Temně poklidná hudba producentky a zpěvačky Never Sol se roztéká v surrealistíckých ambientních hladinách, ale řeže hluboko zkreslenými elementy a zatěžkanými harmoniemi. Někdy se její skladby stáčí do teritoríí Davida Lynche: tajemné a silné, jindy slyšíme pouze hlas a pár pečlivě umístěných tónů. Never Sol nyní koncertuje s svým druhým studiovým albem Chamaleo, které nahrála ve své audio-botanické strahovské svatyni pouze za pomocí syntezátorů a hlasu.

O HAENKE

Misí česko-francouzského projektu Haenke je přibližovat veřejnosti funkce rostlin ve společnosti skrze přednášky, workshopy a další události. Zeleň propojujeme s designem a uměním i v rámci instalací, které se objevily např. v Českém centru v Londýně, CAMP, restauraci Eska nebo na Střeše Lucerny. Instalace Victoria Pragensis – botanický labyrint složený z téměř tisíce rostlin, která se v létě 2017 objevila na Piazzettě Národního divadla – získala nominaci na letošní Českou cenu architektury a přitáhla pozornost řady českých i zahraničních mé­dií.