ZEMŘELA EVA PILAROVÁ

LEGENDA ČESKÉ POP-MUSIC

Ve věku 80 let zemřela legendární zpěvačka Eva Pilarová.

Eva Pilarová od svých hudebních začátků interpretovala vedle pop-music i jazz. V roce 1962 získala za něj dokonce i zlatou medaili na Světovém hudebním festivalu v Helsinkách. „Povýšila interpretaci moderní písničky do oblasti uměleckého projevu a položila tak prvou překážku do cesty pěveckému primitivismu a diletantství v tomto žánru. Pokládám ji za naši první jazzovou zpěvačku,“ tak Evu Pilarovou v roce 1968 hodnotil slavný spisovatel Josef Škvorecký, který jí – podle Elly Fitzgeraldové – vymyslel přezdívku FitzPilarová.

Pro Supraphon Eva Pilarová poprvé nahrávala v roce 1960. Šlo o duet s Jiřím Suchým Sup a žluva z divadelní hry Taková ztráta krve, který vyšel na singlu společně s velkým hitem Klokočí. Nezapomenutelné se staly její duety s Waldemarem Matuškou Ach, ta láska nebeská či Tam za vodou v rákosí, s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd, Hey Paula s Pavlem Sedláčkem a Rozhoupej zvony s Jaromírem Mayerem. Její fanoušci milují v jejím podání Montiho čardáš, Já do hry dávám víc, Už dávno nejsem dítě, Sekáči jdou, Rodeo a celou řadu dalších populárních písní. Soprán s rozsahem tří oktáv jí od mládí umožňoval zpívat i klasiku. Eva Pilarová během své pěvecké kariéry rovněž získala řadu významných ocenění, mimo jiné několik zlatých a platinových desek Supraphonu, třikrát Zlatého slavíka a Medaili Za zásluhy.

Nahrávky Evy Pilarové jsou součástí tzv. „Zlatého fondu“ vydavatelství Supraphon a většina z nich je přístupná na Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/…eva-pilarova

Připojené video