AUDIOKNIHA ROKU

NOMINACE: NEJLEPŠÍ INTERPRET

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6483-2

Igor Orozovič, Vladislav Beneš, Daniel Bambas, Jan Vlasák nebo Jan Zadražil? Který z těchto pěti charismatických herců nakonec získá ocenění v prestižní kategorii „Nejlepší interpret“ v rámci cen „Audiokniha roku 2019“?

O výsledku nominací rozhodla odborná porota. Těchto pět nominantů nyní postupuje do dalšího kola, v němž porotci rozhodnou o finálním pořadí. Vyhlášení ceny „Audiokniha roku 2019“ se uskuteční 23. dubna 2020.

Igor Orozovič je nominován za interpretaci knihy legendy českého swingu Jiřího Traxlera „Život v rytmu swingu“. Memoáry významného skladatele, aranžéra a interpreta moderní české hudby jsou strhující. Už sama osobnost spolupracovníka a přítele takových veličin, jakými byli Jaroslav Ježek, R. A. Dvorský či Karel Vlach, se vymyká v mnoha směrech obvyklým měřítkům. Jiří Traxler stál na počátku swingové éry v Československu koncem 30. a zejména 40. let. Měl nastartovanou skvělou kariéru, ale jeho svobodomyslná povaha se nemohla smířit s atmosférou, která nastala po komunistickém převratu v roce 1948. Na počátku 50. let, v době nejtužších represí, emigroval za okolností, které by samy o sobě stačily na detektivní román. Po krátkém pobytu v utečeneckém táboře zakotvil v Kanadě, kde žil téměř padesát let až do své smrti v roce 2011, kdy mu bylo 99 let. První verzi těchto pamětí vydalo nakladatelství Sixty-Eight Publishers manželů Škvoreckých v Torontu. Sám Josef Škvorecký označil literární kvalitu Traxlerových memoárů za vynikající a v úvodu napsal, že je řadí mezi tři nejlepší životopisné knihy, které se mu dostaly do ruky.

Na motivy života a díla Jiřího Traxlera napsali Martin Vačkář a Ondřej Havelka hudební komedii „V rytmu swingu buší srdce mé“, kterou uvádělo Národní divadlo (premiéra 10. září 2015, derniéra 27. ledna 2019). V roli Jiřího Traxlera vystupoval Igor Orozovič, který byl za tuto roli nominován na cenu Thálie.

K posluchačům se dostávají memoáry Jiřího Traxlera ve výjimečném kompletu dvou alb, kdy to první je audiopodoba knihy v podání Igora Orozoviče a druhé je souborem všech 83 skladeb, na nichž se Traxler podílel.

Nominované audioknihy naleznete zde: https://www.supraphonline.cz/…iokniha-2019

Připojené video