Karel Kryl na nikdy nevydané a obsahem zásadní nahrávce!

2CD Solidarita

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6253-2

SUPRAPHON v březnu vydá 2CD Karel Kryl – Solidarita (Michov 1982) s nikdy nezveřejněnou nahrávkou koncertu z Mnichova roku 1982, kterým Kryl podpořil polské hnutí Solidarita. Pod prostým názvem Solidarita tento nový archivní objev nabídne celkem 22 písní s vůbec poprvé vydanými Krylovými českými, polskými i německými verzemi jeho songů!

ROK KARLA KRYLA (*12. dubna 1944, Kroměříž / † 3. března 1994, Mnichov)

Karel Kryl 70 (plakát)Letošní kulatá jubilea, 70 nedožitých let a 20 od předčasné smrti, jsou příležitostí k připomínce naší písničkářské legendy! Zdánlivě vše již bylo vydáno a slyšeno, a přece je stále šance na objevy. Archiv Karla Kryla poskytl Supraphonu dosud nikdy nevydané nahrávky, vedle česky zpívaných písniček nabízející i ty v polštině a němčině.

KAREL KRYL A SOLIDARITA

Solidaritě věnovaný mnichovský koncert z roku 1982 je průnikem Krylova repertoáru ze šedesátých a sedmdesátých let, doplněným o novinky z počátku osmdesátých. Nenajdete tu notoricky známé hity typu Bratříčka či Anděla, ale více než dvacet pro tu příležitost vybraných songů s mimořádnou posluchačskou intenzitou: slyšet Jeřabiny, Varhany v Olivě nebo Dědicům Palachovým v česko-polské verzi je zážitek. Převážná většina z těch 22 písní je v češtině, některé napůl a jiné zcela polsky, čtyřikrát se ozve němčina, třikrát bez české předlohy. Kryl se tu představuje v mnoha písničkářských podobách. Je politický, sentimentální, zadumaný, žertovný a ironický. Jeho spojovací komentáře jsou zacílené a vtipné, blok „federalizační poezie“ i po těch letech neodolatelný. Je to Kryl na pomezí jazyků i občanství, vždy připravený písničkami a povídáním povzbuzovat lidi vyhnané bolševikem mimo vlast. Zvukově velmi kvalitní záznam je v bookletu 2CD doprovázen koncertními fotografiemi a jinými dokumenty i fundovanou poznámkou Krylova knižního editora Jana Šulce.

DVOJALBUM BUDE PŘEDSTAVENO NA KONCERTĚ V LUCERNĚ

Karel Kryl Solidarita (cover)Český rozhlas Radiožurnál pořádá 8. dubna od 20.00 hodin ve Velkém sále pražské Lucerny speciální koncert k nedožitým 70. narozeninám Karla Kryla. Jeho legendární písničky zazní v podání Tomáše Kluse, Anety Langerové, Markéty Irglové, Michal Hrůzy, Xindla X, skupiny Divokej Bill nebo Projektu Salome ve spolupráci s Epoque Quartetem a Petrem Maláskem. V rámci tohoto koncertu pokřtí 2CD Solidarita legendární hlasatel a kolega Karla Kryla ze Svobodné Evropy Pavel Pecháček.

SUPRAPHON 2CD KAREL KRYL – SOLIDARITA (Mnichov 1982) vydá v pátek 21. 3. a nahrávka bude také k dispozici v digitálních servisech, jako jsou například Supraphonline či iTunes.