HEGEROVÁ & HAPKA & HORÁČEK

POTMĚŠILÝ HOST SE VRACÍ

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6706-5

Supraphon vydává v pátek 19. června 2020 po třiatřiceti letech od prvního vydání speciální edici legendárního alba Potměšilý host – písně Petra Hapky na slova Michala Horáčka kongeniálně nazpívané Hanou Hegerovou. Album vyjde na CD obohaceno o sedm bonusových písní a ve výpravném obalu na LP desce, kde je připraven i poukaz s kódem, jenž zdarma umožní stažení původní Hi-Res verze alba.

Potměšilý host je páté studiové album Hany Hegerové, které vznikalo postupně od července 1985 až do srpna 1986 v nahrávacích studiích Mozarteum a Hrnčíře. Album obsahuje tucet osobitých písní dnes již proslulé autorské dvojice Petr Hapka a Michal Horáček. Na nahrávce spolupracovala celá řada znamenitých muzikantů, třeba i stylově zdánlivě odjinud. Saxofonista Štěpán Markovič, houslista Jan Hrubý, klávesák Zdeněk Zdeněk, kytarista Michal Pavlíček nebo baskytarista Vladimír Kulhánek byli snáze přiřaditelní k rocku nebo k jazzu, zde pomohli k decentně modernímu mainstreamovému zvuku. Hudební a zvukovou režii měli na starosti Roman Cejnar a Dalibor Votava. Výlučnou záležitostí se stala spolupráce se Simonem Heyworthem, která se uskutečnila se souhlasem společnosti Filmtrax, Londýn. Simon Heyworth, který dělal zvukovou mixáž Potměšilého hosta, si získal pověst zejména jako koproducent legendárního Tubular Bells Mika Oldfielda. Hana Hegerová se díky albu Potměšilý host, které vydal Supraphon v roce 1987, posunula v čase a získala nové posluchače, aniž by ztratila cokoli z tradiční šansonové intenzity.

Ještě před vydáním alba na podzim roku 1986 vyšel hit Levandulová spolu s písní Denim blue na SP desce a dostal se na přední příčky prodejních hitparád i do vysílání Československého rozhlasu a televize. Vedle neodolatelné Levandulové jsou dnes již evergreeny také písně Denim blue, Vana plná fialek nebo titulní Potměšilý host. Všechny ostatní songy pak spoluvytvářejí skvěle soudržné a nezapomenutelné album. Téměř okamžitě se po jeho vydání snesla na Hegerovou, Hapku a Horáčka chvála recenzentů a především obrovský zájem ze strany diskofilů. Když v roce 1988 požádala redakce hudebního měsíčníku Melodie odborníky, aby svými hlasy rozhodli o nejlepších tuzemských umělcích v několika kategoriích, Hegerová s Potměšilým hostem vyhrála kategorie: Zpěvačka roku, Album roku a Singl roku. Pozornost vzbudil i obal Potměšilého hosta s křehce básnivým obrazem akademického malíře Bedřicha Dlouhého, k jehož dílu se později Hapka s Horáčkem vrátili u přebalu alba V penzionu Svět (1988).

Nové reedici Potměšilého hosta se dostalo aktuálního remasteringu. Album na CD obsahuje sedm bonusových nahrávek vybraných Petrem Maláskem, mnohaletým klavírním doprovazečem, kapelníkem a producentem Hany Hegerové. „Při výběru bonusů jsem se řídil třemi kritérii: soustředil jsem se výhradně na písně skladatele Petra Hapky, za celou kariéru jich napsal pro Hanu Hegerovou bezpočet; myslel jsem na naši nejmilejší Paní Hegerovou a vzpomínal jsem, které z těchto písní ráda zpívala, když ještě zpívala. V neposlední řadě jsem myslel na posluchače, aby dostali koktejl písní, v němž budou zastoupeny všechny chutě a barvy, které spojení těchto výjimečných osobností skýtá. Doufám, že se tento výběr bude posluchačům líbit alespoň tak jako mně,“ dodává ke svému výběru bonusů Petr Malásek.

Petr Hapka napsal pro legendární šansoniérku mnoho písní, zvláštní místo však bude navždy mít právě album Potměšilý host, jehož titulní skladbou Hana Hegerová poslední léta končila své beznadějně vyprodané koncerty. Díky nové speciální reedici Potměšilého hosta se tak o jeho výjimečnosti mohou přesvědčit i další generace posluchačů.

Hana Hegerová obdržela v roce 2011 Diamantovou desku Supraphonu za 1,500.800 prodaných zvukových nosičů v letech 1964 až 2011. V roce 2016 Supraphon vydal výpravný 10CD komplet Cesta, který shrnuje českou albovou tvorbu Hany Hegerové od roku 1966 do roku 2011, doplněnou o německou koncertní nahrávku a výběr singlů z šedesátých let. Nové, remasterované vydání alba Potměšilý host vychází 19. června 2020 na LP, CD a v digitálních formátech.

Připojené video