PILOT

NOVÝ SINGL A KLIP

Koupit album
Katalogové číslo: VT 0049-2

Nabitý pop a svěží energie – to je talentovaná skupina Pilot, která se řadí mezi nové objevy tuzemské popové scény. A potvrzuje to i zbrusu nový singl BĚŽ. Úderný song, jímž čtyřčlenná parta navazuje na předchozí počiny Za sebou, SÁM. a Éterická, doprovází ambiciózní videoklip v režii Vojtěcha Kunce natočený na jeden záběr a je předzvěstí očekávaného debutového alba plánovaného na příští rok. Naživo svou singlovou novinku Piloti poprvé představí 21. října v pražském klubu Varšava.

„BĚŽ je o tom, že ani tak nezáleží na tom, co zrovna děláš, hlavně že něco děláš. Každý malý krok tě posouvá dopředu, i když se to tak na první pohled nemusí zdát,“ vysvětluje frontman kapely Daniel Hrdlička ideu písně, na níž Piloti spolupracovali s ostříleným „songwriterem“ Jendou Vávrou (Jananas, Za100let) a žádaným producentem Marcellem (Lenny, Paulie Garant nebo Adam Mišík). Téma písně pak kapela chytře a vtipně akcentuje ve videoklipu, který se natáčel v srpnu na atletické dráze stadionu Děkanka. Frontman během něj stihne za doprovodu členů kapely dát výpověď arogantnímu nadřízenému, utéct od oltáře, zažít nevšední fiktivní „trip“ před zeleným plátnem nebo si zatančit s mažoretkami.

„Kdo z nás si někdy v práci nepředstavoval, jaký by to asi bylo, kdyby smetl všechno ze stolu, přeskočil ho a běžel někam do neznáma. Všechny fotky, který se promítají na green screenu, jsou naše vlastní z cest po světě. Utíkání ze svateb a tančení s baletkama je zase denní chleba našeho basáka Michala,“ objasňuje Hrdlička, na kolik jsou jednotlivé obrazy založené na reálných situacích a osobních zkušenostech členů nadějné skupiny.

Jak je z klipu patrné, nebylo natáčení rozhodně žádná brnkačka. Námět a scénář dávali Piloti dohromady společně po zkouškách a do finální podoby vše dotáhli s režisérem Vojtěchem Kuncem, jenž je podepsán i pod předchozím klipem Za sebou. Samotným přípravám kapela dle svých slov věnovala zhruba dva měsíce.

„Nejšílenější byl poslední týden před natáčením, protože jsme sháněli a přepravovali všechny rekvizity a obepisovali komparzisty, obojího je v klipu požehnaně. Jen kvůli první scéně v kanceláři jsme museli natahat nesmysl těžkého nábytku a postavit falešnou stěnu. Polovina kapely strávila čtyři dny v kapelní dodávce a převážela kancelářské vybavení, natáčecí a osvětlovací techniku a spoustu dalších věcí. Druhá polovina kapely jezdila po obchodech osobákem, sháněla kostýmy a menší rekvizity a obepisovala všechny kamarády, kteří nám dělali komparz. Na place nás ve finále bylo asi 100, takže zorganizovat to všechno byl fakt masakr,“ dodává Hrdlička.

Ač se členové štábu i kapely museli během dne D potýkat mimo jiné s měnící se předpovědí počasí, fotbalovým zápasem okresního přeboru hned vedle atletické dráhy přímo během ostrého natáčení nebo skutečností, že kvůli světlu se muselo aspoň jedno perfektní jetí stihnout během pouhé hodiny a půl, dopadlo vše naprosto perfektně. Ostatně ověřte si to sami: http://y2u.be/GZjjzGIlsM0

Kapela Pilot, která hraje ve složení Daniel Hrdlička (zpěv, kytary), Adam Císařovský (elektrická kytara), Michal Kertész (baskytara) a Matěj Sirotek (bicí), se dala dohromady už na střední škole a záhy se z ní stal výrazný objev tuzemské studentské hudební scény. Během své dosavadní kariéry už si Piloti stihli vyzkoušet hlavní pódia festivalů Majáles či Sázavafest a předskakovat takovým těžkým vahám domácí popmusic jako Lucie nebo Chinaski. Čtveřice aktuálně pracuje na svém debutovém albu. Očekávaná novinka je v plánu na příští rok a jména spolupracovníků, mezi nimiž nechybí Marcell, Lukáš Chromek, Tomáš Konůpka (Mydy Rabycad, 7krát3), Nero Scratch (Mydy Rabycad) nebo Ondřej Žatkuliak (Rooftop Studio), naznačují, že se zvedá svěží čerstvý vítr, který má ambice značně rozvířit domácí popovou scénu.

Připojené video