DASHA

NOVÉ ALBUM

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6708-2

Dasha, jedna z našich nejlepších a nejpopulárnějších zpěvaček, přichází s novým albem, které vychází z již existujícího koncertního programu Dasha Symphony a původně mělo vzniknout jako živý záznam koncertu Dashy s Filharmonií Hradec Králové. S ohledem na letošní jarní karanténu, kdy nebylo možné uskutečnit koncerty před diváky, vzniklo nakonec formou studiové nahrávky. Konkrétně to znamenalo natočení hudebních základů v sále Filharmonie Hradec Králové a následně Dasha společně se svým hudebním souputníkem, skladatelem a producentem Davidem Solařem nahrála všechny vokály v intimním domáckém prostředí studia SO-LA-RO na Vyžlovce. Vedle několika českých písní přináší album především světově prověřené evergreeny. Jejich aranže pro symfonický orchestr a skupinu Pájky Pájk napsal zkušený dirigent, skladatel a aranžér Martin Kumžák. Vzniklo nevšední album, které rozdává radost a v současné době může působit i terapeuticky. Album Dasha Symphony vydá Supraphon na CD i v digitálních formátech již 2. října 2020.

Zpěvačka Dasha patří již řadu let k nejpopulárnějším interpretkám naší domácí hudební scény. Proto je překvapivé, že nyní vydává teprve své druhé sólové album! Zatímco debutová deska Konečně z roku 2017 obsahovala původní repertoár, jehož většinovým autorem byl sám producent nahrávky David Solař, tentokrát si vybrala převážně osvědčený světový repertoár. „V muzice mám ráda pestrost, nejsem zatížená na jeden hudební styl. Od každého se mi líbí něco, a s tím jsme vybírali i jednotlivé písně do tohoto projektu. Sáhla jsem po tom, co mám z muziky opravdu ráda,“ uvedla zpěvačka a dirigent Martin Kumžák upřesnil: „S malou partou už jsme tyhle písně hráli, je to asi osm let, co Dasha přišla s nápadem na rozšíření o symfonický orchestr. Vybírali jsme tedy ze stávajícího repertoáru, Dasha si vybrala nějaké české věci a během těch osmi let jsme program o jednu nebo dvě písně ještě doplnili. Domluvili jsme se na tom, co by se jí hezky zpívalo a co by s orchestrem mohlo být zajímavé. Koncertní turné Dasha Symphony má stejnou dramaturgii, na album jsme pak zvolili čtrnáct skladeb, tuším z osmnácti.“ Vznikl tak opravdu velkorysý hudební projekt s výtečně hrajícím orchestrem a kapelou Pájky Pájk, se zdařilými aranžemi dirigenta Martina Kumžáka a v neposlední řadě s Dashou, zpívající ve skvělé formě.

Album Dasha Symphony obsahuje světové hity nedávné, ale i ze vzdálenější minulosti, zazpívané mimořádně důstojně. Všechny písně jsou dlouhodobě v repertoáru Dashy a také se v průběhu minulých let objevily v populárním televizním pořadu Stardance.
Na albu zní převážně angličtina ale i francouzština, italština, a navíc ve třech nahrávkách i čeština. Poprvé se zde na oficiálně vydané nahrávce objevuje i původní písnička Modlitba, patřící mezi nejoblíbenější v koncertním repertoáru Dashy. „Píseň Modlitba existuje už dvacet let, dokonce vyhrála autorskou písňovou soutěž Evropa Hit. Nikdy a nikde ale zatím nevyšla. Je úžasné, že její čas přišel právě teď. Je totiž nejen krásná ve své melodičnosti, ale s orchestrem se mohla skvěle uplatnit,“ dodává Dasha.

Dasha Symphony je pomyslným soundtrackem hudebního života Dashy. Nechybí zde hity jako Don´t You Worry ´bout a Thing (Stevie Wonder), Fantasy (Earth, Wind & Fire), Empire State Of Mind (Alicia Keys), Get Here (Oleta Adams), Fields Of Gold (Sting) anebo Man In The Mirror od Michaela Jacksona, na kterou vznikl i videoklip. Speciální pozornost pak určitě zaslouží skladba Adagio, klasické dílo barokního skladatele Tomaso Albinoniho s italským textem proslulé belgicko-kanadské zpěvačky Lary Fabian.

Tento mimořádný hudební projekt bořící žánrové hranice vydává Supraphon na CD i digitálně v pátek 2. října a zrovna na tento den plánuje Dasha se skupinou Pájky Pájk Martina Kumžáka a s Filharmonií Hradec Králové uskutečnit odložený koncert v Hradci Králové. „Deska už se tu pochopitelně točit nebude, ale rovnou se pokřtí,“ uzavírá s úsměvem Dasha.

//SEZNAM PÍSNÍ NA ALBU „DASHA SYMPHONY“://

1. EMPIRE STATE OF MIND; 2. MAN IN THE MIRROR; 3. FIELDS OF GOLD; 4. DERNIÉRE DANSE; 5. MODLITBA; 6. SUNNY; 7. DON'T YOU WORRY 'BOUT A THING; 8. ADAGIO; 9. NAJEDNOU; 10. MERCY; 11. GET HERE; 12. SYMBOL ŽEN; 13. IT IS YOU (I Have Loved); 14. FANTASY

Připojené video