VILÉM VEVERKA

NEXT HORIZON

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4286-2

Jméno Viléma Veverky je dobře známo všem, kdo propadli okouzlujícímu tónu hoboje. Jeho cesta k mistrovské virtuozitě vedla přes vavříny z mezinárodních soutěží, zkušenost z Berlínské filharmonie, působení v komorních souborech Ensemble Berlin Prag či PhilHarmonia Octet a nastudování širokého repertoáru od baroka po bezpočet soudobých děl, která v nejednom případě premiéroval. Jeho repertoárový záběr je ovšem mnohem širší a Vilém Veverka má ambici představit hoboj i ve zcela jiném kontextu, než jsme zvyklí. Po několika „klasických“ vrcholech (oceňované nahrávky skladeb Telemanna, Brittena, Vivaldiho, Zelenky, Bacha) si plní další svůj sen na pomezí stylů a žánrů. Výsledkem je album Next Horizon, které nahrál se svou hudební formací Ultimate W Band. Album obsahuje skladby Johanna Sebastiana Bacha, Ennia Morriconeho, Ástora Piazzolly, skupiny Led Zeppelin, ale také Mariána Vargy, Zdeňka Merty, Miroslava Žbirky a Martina Hyblera. Mezi hudební hosty si Vilém Veverka přizval houslového virtuosa Pavla Šporcla. Crossoverové album Next Horizon vydává Supraphon na CD i v digitálních formátech již 9. října 2020.

Zdá se, že potřeba překračování hranic je u Viléma Veverky zakódována někde hluboko v jeho DNA. Na albu Next Horizon, které nahrál s Ultimate W Band, poskládal vedle sebe klasiku, filmovou i populární hudbu, ale i skladby, které přímo pro něj napsal Martin Hybler. Vše je mistrně zaranžováno a dotaženo v detailech. „Hudba Ennia Morricone je specificky lyrická a v té lyrice až melancholická. Hoboj umocňuje Morriconeho melodiku a bez skladeb Romanza Quartiere a Gabriel’s Oboe by se moje nové album prostě neobešlo. S hudbou Astora Piazzolly jsem se coby interpret seznámil relativně nedávno díky akordeonistovi Ladislavu Horákovi. Piazzolla je dnes světovým fenoménem, slyší-li posluchači jeho hudbu, chtějí tančit, tak hudba prostě zvedá ze sedadel, má pulz i něhu, je to sdílená radost,“ uvedl Vilém Veverka a k dalším nahrávkám alba Next Horizon ještě dodal: „O Martinovi Hyblerovi s oblibou i s nadsázkou říkám, že je pro mě tím, čím byl Karel Svoboda pro Karla Gotta. Spolupracujeme již dvě dekády a v poslední době stále intenzivněji. Martin ode mě dostal nějaké hudební podněty, které dokázal skutečně geniálně přetavit ve dvě kompozice, jež doslova zdobí výslednou podobu alba. A byl to právě Martin Hybler, který přišel s nápadem zařadit Žbirkovu Baladu o pol´ných vtákoch. Mekymu totiž již dříve instrumentoval některé písně do symfonické podoby. Vybral na zkoušku jednu, no a výsledkem je velmi emotivní závěrečný opus celého alba.“

V rámci koncertní podoby Next Horizon, která se uskuteční 26. listopadu 2020 v Pražské křižovatce (v Kostele sv. Anny), se odehraje i křest alba za účasti kamer České televize. „Next Horizon vnímám jako cosi, co reprezentuje můj další vývoj, pohled na sebe jako interpreta i pohled na to, jak hudbu dělám. Je to touha podívat se dál, neustrnout. Nyní jsme si s Ultimate W Band naznačili cestu, po které je možné se vydat dál. Tím je třeba další spolupráce s Michalem Pavlíčkem,“ poznamenává na závěr Vilém Veverka.

MULTILINK: https://lnk.to/…aNextHorizon

Připojené video