PAVEL ŠPORCL NA NOVÉM ALBU ROZPOUTAL OHEŇ NESPOUTANÉ ENERGIE A VIRTUOZITY

NOVÉ ALBUM VYCHÁZÍ 26. ZÁŘÍ 2014

Přes 20 000 prodaných desek, více než 220 koncertů doma i v nejrůznějších koutech světa včetně Číny, dvě velká turné, dvakrát vyprodaná pražská Lucerna: to je jen dílčí výčet úspěchů projektu a stejnojmenného CD Gipsy Way. První album s cikánskou cimbálovou kapelou natočil Pavel Šporcl v roce 2008. Letos před prázdninami zúročil dosavadních šest let koncertování s cikánskou muzikou a společně s vydavatelstvím Supraphon uspořádal dva koncerty v legendárním nahrávacím studiu Domovina. Ty daly vzniknout novému albu Gipsy Fire, které bude v České republice k dostání již 26. září 2014.

„Nebojím se v tomto případě vstoupit do téže řeky. S projektem Gipsy Way jsem se sžil neméně stejně jako s klasickou hudbou, a tak přirozeně vyplynulo, že je třeba rozšířit repertoár s cikánskou tematikou. V nové nahrávce Gipsy Fire jsem se daleko více angažoval jako aranžér a skladatel. Nový projekt je oproti původnímu programu daleko více na mých bedrech. A tak to má u primáše být,“ dodává ke své novince s úsměvem Pavel Šporcl.

Album Gipsy Fire je naplněno až po okraj řadou technicky extrémně náročných skladeb z cikánského repertoáru. Nahrávkou se prolínají chytlavé i melancholické filmové melodie (Velký blondýn, Šumař na střeše nebo téma, jež Pavel Šporcl nahrál pro film režiséra Jana Hřebejka Musíme si pomáhat), nádherná Piazzollova modlitba Ave Maria či titulní virtuózní skladba Gipsy Fire. Tu si houslový virtuos pro sebe i zkomponoval a k ní také uvádí: „Do kompozice Gipsy Fire jsem vložil vlastní pocity a inspirace, které jsem získal a nasál za oněch šest let, během kterých jsem odehrál velké procento koncertů s cikánskými muzikanty.“

Album nahrál Pavel Šporcl s Gipsy Way Ensemble, který je jeho osobní kapelou. Soubor hraje v obsazení: Nikola Sléz – housle, Tomi Vontzsemü – cimbál, Zoltán Sándor – viola a kytara, Ján Rigó – kontrabas. „Všichni členové kapely patří k nejlepším cikánským hudebníkům a nebojí se vystupovat před tisícihlavým davem. Mám od nich skvělou podporu a mohu se na ně na pódiu spolehnout. Myslím, že se společně skvěle inspirujeme a velmi respektujeme,“ upřesňuje Pavel Šporcl a dodává: „Speciálním hostem alba i koncertního turné je akordeonista Vojtěch Szabó, jenž hraje opravdu famózně a spolupráce s ním je mimořádná záležitost.“

Vydání nového alba podpoří Gipsy Fire-Generali Tour 2014. Pavel Šporcl a jeho Gipsy Way Ensemble spolu s hostujícím akordeonistou Vojtěchem Szabó vystoupí na devíti předvánočních koncertech. V Praze se koncert uskuteční ve velkém sále Lucerny 2. 12. 2014. V plánu jsou i další vystoupení v zahraničí: o novou nahrávku a její koncertní provedení projevili velký zájem v USA, kde album vyjde (stejně jako jinde ve světě) 24. října. V České republice bude CD v prodeji již od 26. září.

TEASER: https://www.youtube.com/watch?…

Ukázky z alba k poslechu na Supraphonline: http://www.supraphonline.cz/…0-gipsy-fire

Gipsy Fire – Generali Tour 2014
PAVEL ŠPORCL A JEHO GIPSY WAY ENSEMBLE
host programu: Vojtěch Szabó – akordeon

30.11. Olomouc
1.12. Hradec Králové
2.12. Praha (Lucerna)
4.12. Ostrava
7.12. České Budějovice
8.12. Brno
9.12. Zlín
18.12. Plzeň
19.12. Teplice

www.facebook.com/pavelsporcl
www.pavelsporcl.cz

Připojené video