DAGMAR PECKOVÁ

VÁNOČNÍ ALBUM

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4285-2

Po velmi úspěšném vánočním albu s názvem Nativitas přichází Dagmar Pecková s Jaroslavem Krčkem a jeho souborem Musica Bohemica s další sváteční nahrávkou, kterou opět nazvali latinsky – Exaltatio. Slovo, které v běžné latině znamená vzrušení, povznesenou náladu, má v křesťanské teologii hlubší význam: „vyvýšení“. Album vydává Supraphon na CD i digitálně v pátek 23. října 2020.

Po albu Nativitas, oceněném Zlatou deskou Supraphonu, se mezzosopranistka Dagmar Pecková rozhodla natočit další vánoční album, na kterém se důvěrně blízký tón českých Vánoc potkává s koledami a písněmi evropských národů. „Jaroslav Krček provází českou hudební scénu téměř šedesát let. To je neuvěřitelné číslo. A speciálně oba jeho projekty, Chorea Bohemica i Musica Bohemica, jsou velmi úzce spjaty s Vánocemi. A to byl vždy můj sen! Když se pojem Vánoce vysloví, když si představím zvuk Vánoc je to právě Jaroslav Krček a jeho Musica Bohemica. A proto jsem chtěla, aby moje vánoční alba měla tuto podobu. Tu jedinečnou charakteristiku typického ,vánočního‘ zvuku,“ popisuje Dagmar Pecková svoji radost z možnosti spolupracovat s legendárním hudebníkem, skladatelem a dirigentem Jaroslavem Krčkem a jeho proslulým souborem Musica Bohemica.

Pecková s Krčkem znovu sáhli i do barokních kancionálů, ve kterých se lidová zbožnost potkává se vznešenou slavnostní náladou. A nechybí ani mnohem rozvernější a poetický tón lidových koled. Jaroslav Krček je opět podepsaný pod stylovými úpravami, jejichž nezaměnitelný rukopis máme všichni spojený se souborem Musica Bohemica. Je však také autorem několika barokem inspirovaných skladeb; tvorba, oslavující nádherný čas Vánoc, rozhodně nekončí 18. stoletím. Dagmar Pecková obsah alba upřesňuje: „Na Exaltatiu se objevují kromě dalších krásných vánočních zpěvů, ať už evropských nebo českých a moravských, i původní skladby principála souboru Musica Bohemica, hudebního génia Jaroslava Krčka. Nádherné Mariánské zpěvy složené v lidovém nebo v barokním duchu. Ráda bych také vyzdvihla předmluvu pana profesora Tomáše Halíka v bookletu, kde osvětluje záměr a téma pojmu Exaltatio. A v neposlední řadě se zde objevuje i nový slibný sólista, který stojí na samém začátku kariéry. Tenorista Vincenc Ignác Novotný. Svým jasným hlasem a projevem dodává do barevné škály naší nahrávky paprsek svého mladého neotřelého projevu.“

Právě ve vánočním čase k sobě mají lidé blíž než jindy, a bylo tomu tak po staletí. Charakteristická nálada na albu Exaltatio spojuje písně francouzské, německé, anglické i polské. „Hudba vždy napomáhala lidem zachovávat si pozitivní duši. Profesor Tomáš Halík v předmluvě alba kromě jiného píše: „Boží syn přijal lidský úděl, navždy spojil božství s lidstvím – s lidstvím každého z nás. To je ,exaltatio‘ našeho lidství, jeho dovršení. To je nejhlubší smysl vánočního mystéria: Bůh se vyjadřuje skrze lidství,” dodává Dagmar Pecková.

Připojené video