WABI A ĎÁBLOVO STÁDO VYPRÁVÍ PŘÍBĚHY PÍSNÍ

PŘIDALI SE K NIM JAROMÍR NOHAVICA A RADŮZA

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6278-2

Po dvou letech se s novou deskou Příběhy písní vrací trampský bard Wabi Daněk s Ďáblovým stádem.

I tentokrát se rozhodli producenti David Landštof a Josef Štěpánek pro neobvyklé místo natáčení a namísto studia zvolili autentickou atmosféru posázavské hospody. Příběhy písní vás překvapí neotřelým a melancholičtějším pojetím odrhovačky jako Jesse James, country rock'n'rollem o vraždě ze žárlivosti, Francka a Johnny, zprostředkují atmosféru new orleanského pohřbu, zavedou vás k močálům do St. Louis i k břehům irských jezer. Zlidovělé texty i pozapomenuté klenoty vypráví spolu s Wabim a Ďáblovým stádem také výjimeční hosté – Radůza a Jaromír Nohavica. Ti se představí nejen jako interpreti, ale i autoři textů.

„Pozvání do Ďáblova stáda jsem přijal moc rád. Jejich „jednička“ se mi totiž moc líbila. A Standa Daněk je můj dlouholetý a dobrý kamarád. Navíc mu to pořád skvěle zpívá,“ řekl k hostování na novém albu Jaromír Nohavica.

Ke Stádu se připojil písní Partyzán, kterou přetextoval již v osmdesátých letech, nahrána však byla až letos. Z Nohavicova sugestivního podání mrazí, stejně jako z historie skladby samotné. Její autorkou je Anna Marly, ruská šlechtična, která musela s matkou uprchnout před režimem z vlasti. Jako jedna z prvních písničkářek hrávala na kytaru v ulicích Paříže, její Píseň partyzánů se stala během válečných let hitem pravidelně vysílaným na vlnách BBC a dokonce neměla daleko od toho stát se po válce francouzskou hymnou.

S kapelou je od počátku spjatá i Radůza. „Byla to neodolatelná nabídka jak přetextovat staré tradicionály, navíc mám ráda trampskou romantiku,“ dodává. Písničkářka si zvolila k otextování dva slavné kusy, dvousetletý oblíbený námořnický zpěv Shenandoah a satiru Tam za Cukrovou horou. Píseň je sice známější coby Werichovo Za mořem piva, kritická odrhovačka o ideální zemi má však svůj původ ve třicátých letech v době americké hospodářské krize. V neposlední řadě se jako autor představí samotný Daněk v historce o opilém Skotovi.

Muzikantskou sestavu na novince tvoří kytarista Josef Štěpánek, bubeník David Landštof, baskytarista Jan Lstibůrek, přední hráč na varhany Hammond Jan Kořínek, saxofonista a klarinetista Bedřich Šmarda a vynikající trombónista Štěpán Janoušek spolu s vokální skupinou Skety.

Album je inspirováno publikacemi Michala Bystrova. Nedlouho po vydání desky se tak můžeme těšit i na třetí knižní díl Příběhů písní, odhalující historické pozadí všech nahraných písní.

Wabi a Ďáblovo stádo spolu s Jarkem Nohavicou a Radůzou pokřtí Příběhy písní ve čtvrtek 13. listopadu 2014 v pražském Švandově divadle.

· OFICIÁLNÍ TRAILER: https://www.youtube.com/watch

Příběhy písní vyjdou na značce Supraphon ve spolupráci s labelem Tranzistor již v pátek 10. října 2014. Album bude také v digitální podobě na iTunes či Supraphonline.