VÁCLAV NECKÁŘ slaví narozeniny novým klipem ke skladbě Andělé strážní

Nové, "vánoční" album Mezi svými vyjde již 31. 10. Ode dnešního dne jsou také k dispozici zlaté a stříbrné pamětní medaile Václava Neckáře.

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6269-2

Už za necelé dva týdny, konkrétně v pátek 31. 10. vyjde u Supraphonu nové vánoční album Václava Neckáře Mezi svými. Dnes, ve čtvrtek 23. 10., v den 71. narozenin legendy domácího popu byl – coby předzvěst alba a narozeninový dárek Václavovi – představen klip k pilotnímu singlu Andělé strážní. Ode dnešního dne jsou rovněž k dispozici zlaté a stříbrné pamětní medaile Václava Neckáře.

Podle prvních reakcí těch, jež měli šanci nové vánoční albu Václava Neckáře slyšet, se zdá, že Mezi svými bude jednou z hudebních událostí letošního roku. Neckář se na novince opět obklopil silným autorsko-producentským týmem a vznikla tak nejenom na naše poměry velkorysá a originální nahrávka. Celkem 13 autorů se mezi sebou podělilo o 12 původních, velmi silných a kvalitativně vyrovnaných zbrusu nových písní, které korunuje svým zpěvem sám Václav, jenž je v mimořádně dobré formě.

Nemá smysl mluvit o generacích, které na jedné straně reprezentuje dvorní autor Václava Neckáře jeho bratr Jan, či textařská legenda Eduard Krečmar a na druhé straně mladí Filip Rácz, Luděk Špilauer, či dcera Zdeňka Rytíře Alena. Zde jsou všichni jedna pomyslná hudební rodina, kde se může cítit hlavní postava jako mezi „Mezi svými“.

Dušan Neuwerth, který měl coby producent alba právo veta ve výběru písní, dal prostor nejenom osvědčeným jménům, ale často i nečekaným autorským spojením. Nejčastěji se mezi autory objevuje Jan Neckář, který je zároveň co-producentem alba, aranžoval řadu písniček a navíc po letech stál také za dirigentským pultem při nahrávání orchestru.

Další důležitá postava tohoto alba, Marek Doubrava ze skupiny Hm…, je taktéž aranžérem několika písní, dirigentem a autorem hudby ke skladbě Noc, historicky prvnímu duetu Václava Neckáře a Marty Kubišové s textem od Petra Kotouše.

Další ze zajímavých spojení pak reprezentuje dvojice Jiří Hradil z Tata Bojs a Márdi z Vypsané Fixy, kteří si vyzkoušeli autorskou spolupráci již na letošním novém albu Hany Zagorové a pro Václava Neckáře napsali píseň Hvězda, jednu z nejsilnějších skladeb alba.

Premiérově se naopak na Mezi svými „potkali“ novodobý matador spolupráce s Neckářem Jaromír Švejdík s Davidem Dvořákem z Kašpárka v rohlíku. Mimořádnost setkávání a prolínání lidských osudů na tomto albu podtrhuje fakt, že se oba spoluautoři do té doby komunikující pouze prostřednictvím e-mailů a telefonátů potkali osobně až na závěrečném společném focení.

Ve výčtu autorů nechybí ani dva textaři, synové slavných otců, Václav Kopta a Jan Fischer. A zatímco Václav Kopta patří dnes již mezi současnou domácí textařskou špičku, Jan Fischer bude určitě jedním z překvapení, co se autorského zázemí Mezi svými týče.

Zapomínat nemůžeme ale ani na téměř šedesátku vynikajících hudebníků, kteří se na Mezi svými podíleli. Byl to například smyčcový orchestr, dětský sbor Pueri gaudentes, klavírista Zdeněk Zdeněk, houslový virtuóz Bohuslav Matoušek, bubeník Tomáš Neuwerth, a.m. Almela na mandolínu a další nástroje, flétnista Filip Nebřenský, kytarista Peter Mahrik z Neckářovy domovské kapely Bacily a řada dalších vynikajících instrumentalistů. Jednou z moha specialit desky je pak křehká píseň Zpověď, kde Václava Neckáře doprovázejí pouze Clarinet Factory.

Mimořádnost tohoto projektu potvrzuje i vizuální stránka alba, doprovázená fotografiemi Dušana Tománka a výpravným obalem od Tomáše Machka ze Side2, kteří spolupracovali i na předchozím comebackovém albu Dobrý časy.

Ač je leitmotivem alba téma Vánoc, není to rozhodně téma jediné. Naopak! Mezi svými je nahrávkou s řadou silných přesahů do „obyčejných“ mezilidských vztahů, víry, naděje nebo samoty. „Nejde o úplně tradiční desku s koledami. Je to album sice svým způsobem sváteční, ale tematicky velmi pestré,“ vysvětluje Jan Neckář a Dušan Neuwerth dodává: „Koledy jsou krásné, ale už tady byly. Vytvořit album z úplně nových písní je sice mnohem pracnější, ale o to silnější.“

A o odvaze všech tvůrců alba svědčí fakt, že zde podle mnohých očekávání nenajdou posluchači Půlnoční, tedy jeden z největších Neckářových hitů a píseň, která nastartovala jeho novodobou karieru.

První seznámení s albem je možné prostřednictvím videoklipu ke skladbě Andělé strážní. Ten představuje průběh vzniku alba a odhaluje řadu „blízkých“, kteří se jako autoři, hudebníci a další důležití podíleli na vzniku této jedinečné nahrávky.

Za realizací klipu stojí dvojice mladých filmařů Ondřej Kurčík a Pavel Brychta z Magic Pictures. Natočen byl i v prostoru Theatre Royal v Praze a podívat se na něj můžete zde: http://y2u.be/eQWeneJrdPw.

U příležitosti výročí 50 let spolupráce a prvních nahrávek pro vydavatelství Supraphon , které připadá na rok 2015, dnešní den přichází Pražská mincovna s emisí zlaté a stříbrné pamětní medaile Václava Neckáře. Autorem výtvarného návrhu medailonu se stal výtvarník a muzikant Jaromír Švejdík aka Jaromír 99. Další info najdete zde: http://www.zlate-mince.cz/…v_Neckar.htm

Připojené video