DAGMAR PECKOVÁ A ŠTEFAN MARGITA

ZAČÍNÁME KONČIT!

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4171-2

Začínáme končit – tak nazvali sérii společných vystoupení mezzosopranistka Dagmar Pecková a tenorista Štefan Margita. Projekt vzbuzuje pozornost nejenom svým provokativním názvem. Zájem pořadatelů dokazuje, že setkání těchto mimořádných osobností je pro posluchače lákavé a přitažlivé. Koncerty Začínáme končit se letos uskuteční ve třech městech a již nyní jsou známy první z termínů roku 2015, kdy se oba interpreti představí v únoru ve Zlíně a v květnu v Olomouci.
„S nápadem na společný projekt přišel Štefan a mne napadlo, jak ho vtipně pojmenovat,“ říká se smíchem Dagmar Pecková a oba k tomu dodávají: “naše zaplněné pracovní diáře dokazují, že je to opravdu jenom nadsázka. Tolikrát jsme zažili, jak někdo skončil a než jste se otočili, byl na jevišti zpátky. Řekli jsme si, že nebudeme lhát a poctivě přiznáme, že chceme končit dvacet let a právě letos s tím ZAČÍNÁME. Nejedná se tedy o turné v pravém slova smyslu, ale o sérii koncertů, kterou odstartujeme v našich rodných městech.“

6. 5. 2014 Košice
Státní filharmonie Košice, dirigent Leoš Svárovský
59. ročník medzinárodného hudobného festivalu Košická hudobná jar

17. 6. 2014 Chrudim
Komorní filharmonie Pardubice, dirigent Marko Ivanovič
Externí koncert festivalu Smetanova Litomyšl
(9. 6. budou D. Pecková i Š. Margita hosty tiskové konference Festivalu Smetanova Litomyšl).

24. 8. 2014 Brno
Orchestr Janáčkovy opery NDB, dirigent Marko Ivanovič
Závěrečný koncert Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk

Mezzosopranistku Dagmar Peckovou charakterizuje výrazný hlas i charisma, silná osobnost. Svou otevřeností dokázala oslovit i „neklasické“ publikum, ačkoli vždy zůstává věrná klasické hudbě a módní crossoverové projekty razantně odmítá. Její debutové – mozartovské album, vyšlo v roce 1994 a na jeho úspěch navázalo i dalších patnáct alb, jež Dagmar Pecková u Supraphonu v následujících letech realizovala.

Letos v dubnu se Supraphon vrátil v rozsahu dvou CD k nahrávkám Dagmar Peckové, jež znamenaly výrazný milník v její umělecké dráze a uvedly ji do světa jako vynikající mahlerovskou interpretku. Do konce letošního roku čeká Dagmar Peckovou řada koncertních vystoupení. Představí se ve Dvořákových Biblických písních s Bruckner Orchester pod vedením německého dirigenta Bruna Weila. Čeká ji Janáčkova Glagolská mše v belgickém Liège, Biblické písně ve Vídni s Wiener Philharmoniker pod taktovkou Petera Schneidera. Rovněž přijala pozvání České filharmonie na listopadové turné do USA, kde pod vedením Jiřího Bělohlávka zazpívá ve Dvořákově Stabat Mater. Intenzivně se věnuje nastudování a přípravě na novou velkou studiovou nahrávku, která vznikne letos na podzim ve spolupráci se Slovenskou filharmonií a dirigentkou Julií Jones.

Štefan Margita zvítězil v roce 1986 na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a v srpnu téhož roku získal angažmá v opeře Národního divadla v Praze. V této době (1987–1991) byl současně sólistou vídeňské Volksoper. V roce 1992 přešel do stálého angažmá ve Státní opeře Praha, kde působil do roku 1994. Štefan Margita s úspěchem působí na scénách nejslavnějších operních domů jako je například milánská La Scala, londýnská Covent Garden a především newyorská Metropolitní opera. Jeho program je nyní naplánován až do roku 2017, kdy v Metropolitní opeře ztvární roli Loga v nastudování opery Richarda Wagnera Rheingold. V téže roli vystoupil letos v dubnu také v Houston Grand Opera. Na podzim Štefana Margitu čeká nové nastudování opery Leoše Janáčka Z mrtvého domu, které připravuje Staatsoper Berlin. Světově uznávaný operní pěvec Štefan Margita loni na podzim vydal pod názvem Melancholie album věnované hudbě na pomezí žánrů. CD se hned po vydání ocitlo na první pozici prodejního žebříčku TOP 50, který sestavuje IFPI – ČR a opanovalo na šestnáct týdnů první místo v hitparádě nejprodávanějších alb klasické hudby. Za tuto nahrávku převzal Štefan Margita od vydavatelství Supraphon Platinovou desku. Nedávno byla uvedena na trh autobiografická kniha „Bez omezení: Štefan Margita“.