HELENA ŠTÁCHOVÁ SLAVÍ VÝZNAMNÉ ŽIVOTNÍ JUBILEUM

SUPRAPHON VYDÁVÁ NOVOU NAHRÁVKU S MÁNIČKOU V TITULNÍ ROLI!

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6187-2

„Nejraději bych to zaspala, ale obávám se, že mě mí blízcí k nějaké oslavě zavčas probudí,“ říká o svém významném životním jubileu ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová, jež 18. listopadu 2014 oslaví neuvěřitelné sedmdesátiny. K tomu, jaký je její život s Máničkou, dodává: „S tou nestárnoucí holčičkou žiji v míru již 47 let. Zažily jsme spolu dobré i zlé časy. Ovšem těch krásných bylo daleko více. A ta malá mě nikdy nezklamala. Možná je to i tím, že kdyby zlobila, tak ji šoupnu do pytle a bude po legraci.“

Supraphon potěší příznivce Máničky, ale pochopitelně i Spejbla a Hurvínka, novým CD s nahrávkou dětského muzikálu Mikiho Kirschnera, Robina Krále a Jiřího Škorpíka Jak s Máničkou šili všichni čerti. Album vyjde i digitálně v pátek 14. listopadu 2014.

„Je to k uzoufání, nosit pořád ty samé, nemoderní, kostičkované šatičky!“ říká si smutně Mánička. Když si prohlíží své spolužačky, pyšnící se modely podle poslední módy, dala by za jejich kamarádství a za stejně krásné šaty cokoliv – snad i duši! Od přání ke skutku nebývá někdy daleko. Jakou cenu ale bude muset Mánička za splnění svých přání zaplatit? To skrývá představení Divadla Spejbla a Hurvínka, které se nyní dočkalo i své audio podoby.

„Jak s Máničkou šili všichni čerti“ je muzikál, který mne zachránil, protože v té době, kdy vznikal, jsem zrovna prožíval velmi pohnuté období. Dal mi pocit, že má hudba není zbytečná a že ve spojení s texty Robina Krále přenáší radost, úsměv a všechny další emoce na kohokoliv, ať už malého či velkého diváka, který toto představení Mikiho Kirschnera navštíví. Přeji si, ať i ve své audio podobě potěší co nejvíce dětí,“ dodává k nové nahrávce autor hudby, skladatel Jiří Škorpík.

A co na nové nahrávce Jak s Máničkou šili všichni čerti nejvíce oceňuje Helena Štáchová: „Že si ji můj syn napsal, nakreslil i zrežíroval do podoby krásného muzikálu pro děti, který hrajeme s úspěchem v divadle, a nyní se s jeho audio podobou setkají posluchači i na báječném CD. Škoda že se o tu radost nemohu podělit s jeho tátou Milošem Kirschnerem. Příběh je to humorný a současně velmi aktuální. O dětské šikaně a hlouposti doby, kdy dítě, které nemá vše podle poslední módy, se stává outsiderem, jako v tomto případě Mánička, která nosí jedny a ty samé šatičky celý život.“

Helena Štáchová se narodila 18. listopadu 1944 v Praze. S Milošem Kirschnerem má dceru Denisu a syna Miloše. Od roku 1966 je členkou Divadla S+H, od roku 1967 interpretuje loutku Máničky, v roce 1971 přibrala postavu paní Kateřiny. Napsala 9 knih a 54 scénářů, 7 her pro dospělé a 9 pro děti.
Kromě divadla působí i v rozhlase, dabingu, televizi. První nahrávka Máničky na značce Supraphon je z 3. července 1957 – a Máničku tehdy namluvila Božena Veleková. První nahrávka s Helenou Štáchovou v roli Máničky vznikla 2. února 1969 a jde o scénku Hurvínkovi k narozeninám.

O Divadle Spejbla a Hurvínka: První profesionální loutkové divadlo u nás založil v roce 1930 v Plzni profesor kreslení Josef Skupa, kterého v roce 1944 zatkli nacisté, a scéna byla až do konce války uzavřena. Na konci roku 1945 divadlo přesídlilo do Prahy. Po smrti Josefa Skupy (1892–1957) se stal jeho ředitelem Miloš Kirschner (1927–1996), kterého Josef Skupa jmenoval dalším pokračovatelem v interpretaci Spejbla a Hurvínka. Od roku 1996 vede divadlo Helena Štáchová, interpretka Máničky a paní Kateřiny. Role Spejbla a Hurvínka převzal od roku 1996 Kirschnerův žák Martin Klásek.
V Supraphonu (a jeho předchůdcích Ultraphon a Esta) se prodalo přes 5 milionů zvukových nosičů s nahrávkami Divadla Spejbla a Hurvínka. Nahrávky průběžně získaly 33 zlatých, 25 platinových a jednu diamantovou desku.
V roce 2013 Divadlo S+H převzalo za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla zvláštní cenu THÁLIE 2012.

Oficiální web Divadla S+H: www.spejbl-hurvinek.cz

Supraphonline: http://www.supraphonline.cz/…sichni-certi