PAVEL ŠPORCL KŘTIL GIPSY FIRE

Michael Kocáb pokřtil Pavlu Šporclovi nové album Gipsy Fire.

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4180-2

Šporcl se svým Gipsy Way Ensemble vyjíždí již 30. 11. 2014 na koncertní turné, v rámci kterého vystoupí i v pražské Lucerně. Oblíbený houslista zároveň převzal Platinovou desku Supraphonu za album My Violin Legends, jenž vydal před rokem.

Houslista Pavel Šporcl ve středu 19. listopadu 2014 v pražské Malostranské besedě pokřtil CD Gipsy Fire, pokračování úspěšného projektu Gipsy Way. Zároveň představil koncertní turné Gipsy Fire – Generali Tour 2014, které zahájí 30. listopadu v Olomouci a zakončí 19. prosince v Teplicích. Pozornost přitahuje i pražský koncert, jenž se odehraje 2. prosince ve velkém sále Lucerny. Hostem turné bude vynikající akordeonista Vojtěch Szabó.

„Nebojím se s novým albem vstoupit do téže řeky. S projektem Gipsy Way jsem se sžil neméně stejně jako s klasickou hudbou, a tak přirozeně vyplynulo, že je třeba rozšířit repertoár s cikánskou tématikou. Nový projekt je oproti původnímu programu daleko více na mých bedrech, a tak to má u primáše být,“ uvedl Pavel Šporcl.

Na novince Gipsy Fire hraje Šporcl se svým souborem Gipsy Way Ensemble ve složení: Nikola Sléz (housle), Tomi Vontzsemü (cimbál), Zoltán Sándor (viola a kytara) a Jan Rigó (kontrabas). Kmotrem nahrávky se stal Michael Kocáb. „Pavel a jeho soubor v sobě nesou vše, co mám v životě rád – vztah k vážné hudbě, celoživotní lásku k romské hudbě a vlastně i k rocku, protože on je zakuklený bigbíťák,“ prohlásil s úsměvem Michael Kocáb.

Album Gipsy Fire nabízí hudbu cikánských houslistů minulosti, melancholické filmové melodie, Piazzollovu modlitbu Ave Maria, maďarské čardáše nebo titulní skladbu, kterou si Pavel Šporcl napsal sám. „Do kompozice Gipsy Fire jsem vložil vlastní pocity a inspirace, které jsem nasál za oněch šest let, během kterých jsem odehrál velké procento koncertů s cikánskými muzikanty,“ poznamenal Pavel Šporcl.

V rámci programu včerejšího křtu CD byla předána Platinová deska Supraphonu za album My Violin Legends, kterou Pavel Šporcl nahrál s klavíristou Petrem Jiříkovským.

Gipsy Fire – Generali Tour 2014
PAVEL ŠPORCL A JEHO GIPSY WAY ENSEMBLE
host programu: Vojtěch Szabó – akordeon
30.11. Olomouc (Clarion Congress Hotel)
1.12. Hradec Králové (Kongresové centrum Aldis)
2.12. Praha (Lucerna)
4.12. Ostrava (Dům kultury)
7.12. České Budějovice (Metropol)
8.12. Brno (Janáčkovo divadlo)
9.12. Zlín (Kongresové centrum)
18.12. Plzeň (Velká synagoga)
19.12. Teplice (Dům kultury)

www.facebook.com/pavelsporcl
www.pavelsporcl.cz