TATA BOJS lisují!

Kapela představuje obal vinylového singlu a další zajímavosti

Antikvariát a S ní – to jsou názvy dvou nových písní, které Tata Bojs vydají v prosinci na desetipalcovém vinylovém SP Strana A a slavnostně je představí naživo na speciálních koncertech 16. 12. v brněnské Flédě a 18. 12. v pražském Divadle Archa. To ale není zdaleka vše, na co se mohou fanoušci populární skupiny těšit. K oběma písním právě vznikají videoklipy, na koncerty se chystá speciální scéna vycházející z názvu singlu a prostřednictvím Samosebou.cz si mohou fanoušci v unikátní soutěži zkusit od 1. 12. vytvořit vlastní verzi fotografie z obalu Strany A.

„Zdálo se nám, že ty dvě písničky jsou rozdílné a zároveň je něco spojuje. Navíc jsme chtěli, aby náš nový materiál zněl po čtyřech letech trochu překvapivě,“ vysvětluje Milan Cais, proč z již pěti hotových písní na nové album plánované na jaro 2015 padla v případě vinylového SP volba právě na Antikvariát a S ní. „To ale neznamená, že přesně takhle bude znít celá chystaná deska. Toto je jen ochutnávka. Jiné písně jsou zase jiné. A některé nejsou ještě žádné,“ dodává Mardoša.

„S ní vypráví příběh ze života několikaletého soužití dvou lidí. Respektive se v ní popisuje okamžik jakéhosi bodu mrazu, kdy jeden z nich sní o tom, být někde jinde, ale zatím… jsou pořád spolu. Hudebně je to typ gradace takzvaně z nuly na sto,“ představuje Milan svůj text k písni S ní. Antikvariát, který pro změnu otextoval Mardoša, uvádí basák Tata Bojs těmito slovy: „Je o chlapíkovi z antikvariátu. Je trochu mimo, stejně jako antikvariát je mimo jakoukoli ‚dobrou adresu‘. Hlavní postavě to ale nijak nekazí radost a stále si zvelebuje své království, které je trochu vytržené z času a prostoru. Stále jakoby při tom na někoho čekal, nejspíš na dívku, kterou má rád, ale je otázka, jestli ji láká do takového světa vstoupit. A jestli o něm vůbec ví… Nicméně to je pouze domněnka, on možná jen čeká na svou vysněnou, vzácnou limitovanou edici čtyřicet let starého vinylu…“ a Milan ho doplňuje: „ Hudebně takový elektro-retro 80’s se současným pohledem.“

Jak je u Tata Bojs zvykem, i v případě vinylového SP je vše dotaženo k dokonalosti a to včetně obalu, na němž se zajímavým způsobem snoubí retro a moderna. Základem je kolorovaná fotografie tajemné dívky z roku 1919, kterou Cais objevil ve sbírce starých pohlednic svého souseda Ivana Zapletala.

„Když na mě asi mezi dvěma stovkama pohledů vykoukla ta holka, věděl jsem, že dál hledat netřeba. Její pohled mi doslova učaroval. Ruční domalba rtů a šatů ji posouvá až do mírně pop-artové polohy. Grafický designer Honza Matoušek pak skvěle vystihl můj záměr, aby grafika uzavírala časovou osu osudu fotky v současnosti,“ vyznává se zpěvák a bubeník Tata Bojs. Ostatně není náhodou, že vydání SP provázejí i nové promo fotky. Ty Tata Bojs výjimečně nefotili se Salimem Isssou ale s Tomášem Noskem a Michalem Čápem z PolaroidLove na různé typy unikátních polaroidových fotoaparátů, což jim dodává patřičnou patinu.

Zajímavý nápad na obal dostane navíc další rozměr v rámci soutěže Samosebou.cz, která odstartuje 1. 12. na podstránce www.samosebou.cz/tatabojs. Fanoušci se mohou pokusit pomocí všech současných dostupných technologií vytvořit vlastní remake titulní fotografie dívky z roku 1919 na obalu Strany A. Kapela vzkazuje, že rozhodovat můžou detaily. Vítěz, který bude vyhlášen 15. 12., získá podepsaný vinyl, dva vstupy na pražský koncert a možnost setkání se členy Tata Bojs. Další dva v pořadí pak obdrží po dvou vstupenkách do Divadla Archa.

A další rozměr dostanou i samotné nové písně, k oběma souběžně totiž právě vznikají videoklipy. Kdy přesně budou venku a kdo stojí za jejich realizací, je zatím tajné. Prozradit můžeme jen to, že to bude určitě před koncertem 16. 12. v brněnské Flédě, kde bude poprvé exkluzivně v prodeji vinylové SP Strana A, jehož název inspiroval Milana Caise i při tvorbě koncertní scény. Ta bude dle jeho slov: „volným pokračování kombinace dvou ledkových systémů s různým rozlišením, tentokrát ve variaci na písmeno ‚A‘ a pokud to stihneme, respektive náš VJ Clad to stihne, bude k oběma novým písním i nová projekce.“

Vzhledem k tomu, že oba koncerty se kvapem blíží a vstupenky ubývají čím dál rychleji, doporučujeme s nákupem příliš neváhat! Na brněnský koncert je koupíte v Domě Pánů z Lipé, v Indies a v sítích SMS ticket a Ticketportal. Vstupenky na pražský koncert 18. 12. v Divadle Archa, kde v roli speciálního hosta vystoupí Beata Hlavenková, pak koupíte přímo v pokladně divadla nebo v sítích Ticketportal a Ticketpro.