AUDIOKNIHA: AMÉLIE A TMA

VÁNOČNÍ DÁREK K POSLOUCHÁNÍ

Koupit album
Katalogové číslo: SU 6196-2

Stačí si zalistovat knižní produkcí Petry Neomillnerové a nabudete dojmu, že vždy ráda utíkala do jiných světů. Nepřekvapí, že komentáře k jejím knihám naleznete na fanzinových stránkách věnovaných fantasy, že při hledání českých zástupců, kteří využívají ve světě zatím stále ještě oblíbenou tematiku upírů či nemrtvých, narazíte právě její jméno.

Petra Neomillnerová však zacílila beletrii i na věkovou skupinu mnohem mladší. Se svou Amélií míří na dívčí čtenářky, které stojí na rozhraní dětství a puberty. Nepřekvapí, že útlá knížka obsáhne hned několik pro daný žánr typických atributů. Máme zde generační rozepře mezi dcerou a matkou, rozpadlou rodinu, téma outsiderství i neopětovanou lásku. Autorka však i vzhledem k rozsahu většinu z toho upozadila, respektive zachází s uvedenými prvky opatrně a bez větší snahy o naprosté vyčerpání každého z nich. Našla si totiž – což k jejímu dosavadnímu směřování nepřekvapí – ještě zajímavější stavební kámen konfliktu.

Amélie, dívka z titulu knihy, totiž má sice dvanáct let, ale už celých 122 roků. Je chladná, vlastně mrtvolně chladná. Žije s matkou, také mrtvou, ve starém opuštěném domě, ve tmě, bez přátel, bez možnosti s kýmkoliv komunikovat. Až jednoho dne potká Markétu… Rodící se přátelství mezi dívkou Markétou a stejně starým duchem, Amélií, pohání děj kupředu, neboť obě poněkud své kamarádství před světem tají. Zdá se navíc, že mezi ně vstoupí další elementy, které mohou poklidnost dní rozvrátit.

Textu se chopila režisérka a producentka Supraphonu Naďa Dvorská a vzniklo dvě a půl hodiny dlouhé zvukové zpracování, kdy každé z postav se chopil jiný herec. Při poslechu si dost možná potvrdíte, že kniha se pro načtení hodí. Neobsahuje komplikovaná souvětí, naopak staví na krátkých až úsečných dialozích a literárně skromných vnitřních úvahách a komentářích hlavních dvou hrdinek.

V příznivé recenzi na serveru www.audiokniharoku.cz Lukáš Gregor napsal, že obě protagonistky, Nikola Votočková a Vladana Drvotová, mají zkušenost jak z divadla, tak televize, k postavám se jejich hlasy hodí a také, že vkusně namixovaly schopnost se nadchnout a radovat se vzdorem, naštvaností či smutkem. Rolí jejich matek se chopily populární herečky z pražského Divadla ABC: Veronika Gajerová a Lenka Zbranková.

VIDEO se spisovatelkou Petrou Neomillnerovou: https://www.youtube.com/watch?…

Připojené video